
Кабинетът и формулата на този кабинет трябва да бъдат предложени от мандатоносителя “Продължаваме Промяната”. Трябва да се направят консултации между политическите сили, които да подкрепят такъв кабинет, да се предложи формула, за да се гласува в Народното събрание.
Това заяви народният представител от “Демократична България” Антоанета Цонева в ефира на БНТ като допълни, че фокусът в момента е да има правителство в първия мандат.
Цонева коментира и бюджета като подчерта, че пенсиите бележат най-висок ръст през последните 12 години със заложената актуализация. Тя допълни, че разговорите са интензивни и е постигнат консенсус по финансовата рамка между коалиционните партньори.
“Имаме реална представа каква нужда имат бизнесът и домакинствата при тази ситуация и този инфлационен натиск, при този бум на увеличаването на цените. Така че последният участник в процеса, който би искал да бави нещата е правителството, защото това в никакъв случай не би могло да бъде в интерес на гражданите”, каза още тя.
Антоанета Цонева коментира и френското предложение за сваляне на ветото срещу Македония като припомни, че македонската опозиция определя решението като “българизация”. Цонева, която е председател на комисията на българите зад граница подчерта, че е необходима изискваната промяна в Конституцията на Република Северна Македония преди да стартират преговорите за присъединяването й в Европейския съюз.
“Преди Република Северна Македония да промени своята Конституция няма да започне разговор. Това, което направи парламентът през решението, което предложи Христо Иванов беше да се даде още по-добра гаранция за това. Няма да бъдат вписани само в преамбюла, а на всички места в Конституцията на Република Северна Македония, с което се дава възможност на равна основа да бъде поставена българската общност”, каза още тя като припомни, че решението е прието със 170 гласа “за”.
“Ние имаме като пакет от документи и гаранции, и разполагане на тези гаранции в рамките на предложението на френското председателство най-доброто, с което някога сме разполагали. Този план, който трябва да съпътства отварянето, преглеждането и разговора във всички глави, което е и плана за защита на правата на общностите в Македония и в частност българите, е най-високата гаранция, че интересите на българските граждани в Северна Македония ще бъдат защитени. За мен това, като председател на тази комисия, е изключително важно. Това е пробив и гарантира в много висока степен правата и интересите на българите там”, допълни народният представител.
“Демократична България” е наследник на тази политическа традиция, която винаги е преследвала целта, Северна Македония като една млада и независима държава, да се развива по демократичен начин, като част от ЕС, а не на фундамента на антибългарска доктрина, заяви Антоанета Цонева.
Още новини
“Демократична България”: Прогресивен дълг, прогресивен дефицит и прогресивни разходи има, прогресивни реформи няма
ДБ: Радев не отговори дали решението за американски самолети в Безмер не е част от сделка за дерогацията за “Лукойл”
Ивайло Мирчев: В комисия гласувахме с “въздържал се” разполагането на американски самолети в Безмер - първо от “Военно разузнаване” да запознаят депутатите с доклада на службите
„Демократична България“ с предложения за по-нисък дълг и 3% дефицит още през 2026 г.
Демократична България: Изискваме цялата информация за разполагането на американски самолети-цистерни в Безмер, преди да решим как да гласуваме
Ивайло Мирчев: България явно прави завой на Изток
Медиатека
Александър Симидчиев в "Преди всички"
Мартин Димитров в "Денят започва"
Атанас Славов в "Още по темата"
Позиции
“Демократична България” настоява с писмо до президента Йотова да свика КСНС
Липсата на реформи в правосъдието застрашава милиарди европейско финансиране за периода 2028 – 2034 г.
Декларация от Демократична България: Дипломация без сила е покана за диктат, а празният стол не е национален интерес