Когато следващата седмица излезе конвергентният доклад и оценката му, да се надяваме, е положителна, това ще е поредната стъпка от вече предначертан пред България път. Именно затова председателят на Народното събрание върна предложението на президента за референдум, тъй като няма юридически как да се откажем от влизането в еврозоната при изпълнение на критериите от наша страна.
По същество Конституционният съд вече се е произнасял и е отсъдил, че няма как да гласуваме на референдум вече поети международни ангажименти с Договора за присъединяване към Европейския съюз. След влизането на България в чакалнята на еврозоната вече всичко е въпрос на автоматизъм. Всички онези, които в 12 без 5 искат да използват недоверието на част от хората, трябваше да действат срещу приемането на еврото много по-рано.
Президентът действа деструктивно, защото допреди по-малко от месец смяташе такъв референдум за противоконституционен, а в последния момент реши да дръпне ръчната спирачка. Той е наясно, че такъв референдум не може да има – логиката зад акцията му беше заявка за политическа алтернатива на парламентарен терен. Дали ще я реализиира, или отново ще си остане в Президентството, предстои да видим.
Колегите от ПП анонсираха, че ще иницират вот на недовереие, но позицията на “Демократична България” е по-нюансирана – ние ще изчакаме подходящия момент и подходящите мотиви. Ако на 4 юни излезе положителен конвергентен доклад с предстоящо решение на Съвета на ЕС, а на следващия ден ние внесем вот на недоверие, това ще изглежда странно. Ше има новина за на практика единственото позитивно свършено от правителството, а ние ще му кажем да си ходи. Наясно сме с всички негативи, които събира правителството до момента, подготвяме аргументация за евентуален вот на доверие, но точният момент и точната тема все още не са уточнени.
Към момента е видимо, че правителството има подкрепа от 4 партии, с водеща роля на “Ново начало” на Делян Пеевски. Правителството ще падне не след поредния вот на недоверие на опозицията, а когато някоя от четирите партии в управлението разбере, че плаща твърде висока електорална цена. Или пък ако има други планове. Борисов онзи ден каза, че правителството ще е негово, когато той е премиер, а Пеевски министър. Не знам дали го е обсъдил с Пеевски, защото според мен Пеевски иска той да е премиер, а Борисов – министър. Няма как опозицията само с пиарски вотове на недоверие да свали управлението. Ако Делян Пеевски в даден момент прецени, че има достатъчно завзети кметове, достатъчно притиснати хора като Джевдет Чакъров и достатъчно сила, той може да свали доверието от кабинета и по този начин да си осигури премиерския пост или по-силна позиция.
Нашите действия не се ръководят от това дали да бъде свалено правителството, или не. Нашите действия са конструктивни за правилните неща. Когато управляващите тръгнаха да се отклоняват от пътя към еврозоната, ние ги насочихме обратно в правилната посока. Те се готвеха да отложат датата за влизане в еврозоната, отхвърлиха закона за БНБ, който беше изискване за приемане на еврото, но нашата остра критика не им позволи да отклонят България от европейския ѝ път. Влизането на страната ни в еврозоната е и благодарение на “Демократична България” и “Продължаваме промяната” и нашите реакции при колебанията на управляващите. Ние ще останем конструктивни и градивни спрямо важните национални приоритети и нашите програмни цели, но ше бъдем остри и критични спрямо всички действия в ущърб на обществения интерес. Няма как правителството да се радва на комфорт само защото в последния момент взе правилната позиция за еврозоната.
-Божидар Божанов в „Неделя 150“ по БНР
Още новини

Божидар Божанов: Министър Митов остана само с подкрепата на Пеевски

Ивайло Мирчев за трагичната смърт на Явор Георгиев от Варна: ГЕРБ са отговорни за продължаващото полицейско насилие

Божидар Божанов: Назначенията на „Новото начало“ в МВР избухват в ръцете на министър Митов

Надежда Йорданова: Прокуратурата се оправдава арогантно за своите провали, къде са разследванията

Постоянното влизане в битки с правителство, с политически партии, с управляващи и опозиция е странна тактика за една президентска институция

Гериатричната грижа трябва да бъде изведена на преден план предвид застаряващото население и емиграцията на младите хора, чиито възрастни родители остават тук
Медиатека

Надежда Йорданова в "Здравей, България"

Атанас Славов в "Денят ON AIR"

Стела Николова в "Денят на Дарик"
Позиции

“Да, България” подкрепя инициативата за издигане на единна кандидатура за президент на демократичната общност чрез предварителни избори

ПП-ДБ внесе в парламента декларация за препотвърждаване на ангажимента на България за влизане в еврозоната на 1 януари 2026 г.

ДБ: Скандалът с контрабандните цигари в Пловдив води към Пеевски