
В предаването „Офанзива“ по NovaNews съпредседателят на „Да, България“ и народен представител Божидар Божанов заяви, че „Демократична България“ ще работи за издигането на кандидат за президент с ясно изразена прозападна нагласа. „Поставили сме си за цел да привлечем възможно най-много свободни хора, които вярват в дясната идея, и да предложим кандидатура за президент, която ще бъде истински обединител на нацията“, каза Божанов. Той посочи, че настоящият държавен глава Румен Радев представлява проблем със своите позиции и действия, включително с изказванията по темата за еврото.
„В деня, в който президентът направи странния си анонс за референдум относно еврото, ние предположихме, че това може да е заявка за бъдещ политически проект. Това е опит да се натрупа политически капитал от евентуалните трудности по пътя към еврозоната и разочарованията след това, ако правителството допусне грешки“, коментира съпредседателят на “Да, България”.
Той подчерта, че „Демократична България“ подкрепя членството в еврозоната и отправя критики не към посоката, а към конкретни управленски решения, които рискуват да доведат до обществено недоволство. Един от примерите е темата с цените, по която коалицията вече предложи конкретни мерки. „Предложихме законопроект, който задължава големите търговски вериги да публикуват ежедневно цените на стоки от малката потребителска кошница – мярка, успешно прилагана в Хърватия. Това ще стимулира конкуренцията и ще даде повече прозрачност за потребителите“, обясни Божанов.
Той обяви и намерението на „Демократична България“ да внесе законопроект за спиране на увеличението на екотаксите, като мярка срещу инфлационен натиск в навечерието на влизането в еврозоната. Според Божанов, сега този пазар се контролира от ограничен брой дружества, тайно свързани помежду си, което води до изкривяване на цените и липса на реална конкуренция. Законодателните промени ще облекчат влизането на нови компании в сектора, а контролът върху средствата ще бъде засилен.
По темата за избора на председател на Антикорупционната комисия, Божанов подчерта, че правилата са съгласувани с Европейската комисия и са ключови за получаване на второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. „Пеевски и Борисов искат техен човек, на когото да се обаждат по телефона, но това противоречи на основната идея на независимата антикорупционна институция“, заяви той.
Още новини
Надежда Йорданова: Правителството изолира България от важните решения, които се вземат в Европа
“Елиминирането на олигархията” се отлага: Хора на Пеевски и Орлин Алексиев назначават новото ръководство на ББР
Надежда Йорданова: В представените от управляващите идеи за изменение на Конституцията няма предложения за повече гаранции за съдийската независимост и демократична отчетност на прокуратурата
Божидар Божанов: Трябва да видим системните проблеми за ексцесиите, а не да сочим някого с пръст
Ивайло Мирчев: Всеки призив на Радев за обединение се превръща в призив за агресия
"Демократична България": Г-н Радев, не разделяйте нацията!
Медиатека
Ивайло Мирчев в "Денят на Дарик"
Божидар Божанов в "Преди всички"
Ивайло Мирчев в "Тази събота и неделя"
Позиции
“Елиминирането на олигархията” се отлага: Хора на Пеевски и Орлин Алексиев назначават новото ръководство на ББР
"Демократична България": Стоте дни на Радев - овладяване на проваления модел и нови рискове вместо промяна
"Демократична България": Г-н Радев, не разделяйте нацията!