Съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов оглави временната парламентарна комисия за обсъждане на промени в конституцията, която беше приета от Народното събрание.
По предложение на партиите от управляващата коалиция комисията се съставя на паритетен принцип, като всяка политическа група има право на по двама свои членове. Другият представител на “Демократична България” е преподавателят по конституционно право доц. Атанас Славов.
Партиите извън управляващото мнозинство отказаха протегнатата ръка за започване на диалог при равни условия и не предложиха представители в комисията.
“Нека да опитаме да погледнем на това наше предложение за общо усилие за търсене на съгласие малко над политическото злободневие и малко над конюнктурата. След като има платформа, на която да търсим съгласие, да опитаме. Ако не успеем, няма да успеем. Всеки ще си носи отговорността или позитивите в зависимост от това как си изиграе картите. Но нека да пробваме. Защото това е отговорният подход, защото хората очакват това от нас”, заяви Христо Иванов при представянето на законопроекта.
За да не поставя останалите парламентарни сили в заварено положение и отново, за да изравни условията при обсъжданията, “Демократична България” се отказа да внася готов законопроект.
“Ако бяхме избрали да внесем законопроект на мнозинството, това означаваше да поставим политическите формации извън мнозинството в състояние на свършен факт и пред въпроса „Вие подкрепяте ли нашия законопроект?“. Счетохме, че това няма да е добър подход за търсене на съгласие. Счетохме, че по-разумното е да създадем площадка, където да търсим на равни основания в общ диалог допирните си точки”, заяви той.
Христо Иванов заяви, че комисията ще заседава публично, за да може обществото да е запознато с аргументите за и против определени предложения за обновяване на основния закон на държавата.
“Хората очакват от нас да покажем, че можем да намираме форми за разговор. Не става дума да правим поредица от срещи при затворени врати и консултации, на които да не е ясно какво се говори. А за това да излезем в един публичен процес. Това е изключително важно, за да можем отново да говорим за някакво минимално доверие при всичките различия, които имаме помежду си”, каза Иванов.
Съпредседателят на “Демократична България” акцентира, че основна тема в разискванията ще бъде съдебната реформа.
“България плаща изключително висока цена, че е възприемана като една от най-корумпираните страни в ЕС. Тази цена не е някаква абстракция. Тя се плаща, защото няма доверие от нашите партньори. Тя е включена и в риска, който инвеститорите оценяват, когато преценяват дали да дойдат да инвестират тук. Трябва да добавим огромните щети за реномето на България и нейния имидж. Тази тема е препъни камък при всички наши усилия при по-нататъшната ни интеграция в ЕС”, каза той.
Още новини
Първа среща между преговорните екипи на "Демократична България", ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН
Продължават преговорите за правителство между "Демократична България" и "ГЕРБ - СДС"
Преговорните екипи на ГЕРБ – СДС и “Демократична България” постигнаха съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление, отразяващо резултатите от проведените до момента срещи по сектори и антикорупционните приоритети и мерките за реформа в правосъдната система.
Общо събрание на МО Берлин
Служебното правителство може веднага да подпише споразумението с Украйна - няма нужда от санкция на парламента
Надежда Йорданова: Призоваваме всички политически сили максимално бързо до края на седмицата да формираме постоянните комисии
Медиатека
Надежда Йорданова в "120 минути"
Божидар Божанов в "Говори сега"
Д-р Симидчиев в "Събуди се"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.