Преди точно 2 години Народното събрание, вследствие на проведения референдум, прие промени в Изборния кодекс, с които се предвижда електронно дистанционно гласуване на изборите за Европейски парламент през 2019 г.
Днес, една година преди тези избори, е ясно, че управляващото мнозинство, а и проформа опозицията, не желаят електронното гласуване.
Проектът, за който е осигурено европейско финансиране, е зациклил. Спрян е проектът за електронна идентификация, а новите електронни лични карти, с които електронното гласуване би могло да бъде масово, се отлагат постоянно.
Когато наближат европейските избори през 2019 г., управляващите ще се “завайкат” как ЦИК и администрацията не са изпълнили закона. Но на всички е ясно, че един проект се движи не от администрацията, а от политическата воля – ако управляващото мнозинство имаше такава, проектите вече щяха да са реализирани – както за електронно дистанционно гласуване, така и за електронна идентификация, и вече щяха да текат тестови гласувания, с които да се докаже работоспособността и сигурността на системата.
През февруари ЦИК изпрати свое становище до Народното събрание, в което иска отлагане на електронното гласуване, защото в България няма средство за електронна идентификация. Най-важният спор – дали без национална схема за електронна идентификация може да се гласува – остана без отговор от парламента, макар че можеше да се изясни с една поправка в Изборния кодекс.
Политическият страх от електронно гласуване блокира проектите. И премиерът Борисов, и парламентарното мнозинство се снишават. „Тупането на топката“ е стандартен похват, когато не желаеш нещо да се случи, а представителите на мнозинството демонстрират високо спортно майсторство.
От „Демократична България“ призоваваме управляващите да заявят ясно, че не желаят електронно гласуване през 2019 г. и не могат да го въведат – нямат капацитет и воля да осигурят участие на стотици хиляди наши сънародници в изборния процес, особено на пребиваващите зад граница български граждани.
„Демократична България“ разполага с експертен капацитет и изготвя необходимите промени в Изборния кодекс. Целта е ясна – дистанционно електронно гласуване и включване в демократичния процес както на българите в чужбина, така и на хилядите, затруднени да гласуват на хартия по една или друга причина.
Демократична България
Още новини
Парламентът може да започне работа след избирането на председател, като отприщи бента на безобразията.
Докато ГЕРБ не спре да бъде гостоприемник на политическия паразит Пеевски, тази криза ще продължи
Да се обединим около друг председател на парламента, зад когото няма политическо мнозинство
Ако всички оттеглят кандидатите си и консенсусно целият парламент избере Силви Кирилов, това ще отпуши Народното събрание, иначе Борисов отказва да се разграничи от Пеевски
Общо събрание на МО Лозенец, 28.11.2024
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Медиатека
Божидар Божанов в "Панорама"
Надежда Йорданова в "Лице в лице"
Божидар Божанов в "Денят ON AIR"
Позиции
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.