С мнозинство” от 141 гласа “за” и 24 “против” 48-ото Народно събрание прие на второ четене законопроекта на “Демократична България” за оперативен контрол над “Лукойл Нефтохим Бургас”. Законодателната инициатива на Ивайло Мирчев, Надежда Йорданова и група народни представители от “Демократична България” бе подкрепена от всички парламентарно представени политически сили с изключение на “Възраждане”.
Одобрените текстове в Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, са част от плана на ДБ за депутинизация на България. Инициативата позволява на държавата да защити националния интерес, енергийната си сигурност и инфраструктура без значение от собствеността на съответната компания. Според законопроекта, при наличие на заплаха за националната сигурност, злоупотреба с монополно положение или наложени ограничителни мерки от ЕС, ООН и пр., държавата ще има възможност да поеме оперативното управление на дружеството. Поемането на контрола ще става чрез назначаване на особен представител от държавата.
“Ние искаме силна държава, в която се работи по правилата, цените на горивата са адекватни, а руските и всички други компании си плащат данъците”, заяви Ивайло Мирчев от парламентарната трибуна. Според него е недопустимо “Лукойл” да извива ръцете на България и публично да диктува на правителството при какви условия компанията би продължила работата си у нас. Той отхвърли обвиненията на “Възраждане”, че приетият законопроект означава национализация, посочвайки за сравнение доста по-строгия сходен закон в Германия.
“Законопроектът ще направи България по-силна и адекватна държава, която може да се намеси при критична ситуация”, обобщи народният представител Мартин Димитров.
Още новини
Ще бъдем безкомпромисни срещу всякакви нелегитимни влияния на ДПС-Ново начало в изпълнителната власт.
Участието на ДБ в преговорите беше проява на отговорност в условия на дълбока политическа криза.
Ще бъдем яростна опозиция всеки път, когато правителството позволява нерегламентирани влияния да определят работата и действията му.
Трябва ни правителство, готово да прекара държавата не просто през кризите, но и решително да я модернизира и да освободи институциите от корупционния захват, не виждаме това в настоящия кабинет.
Покана за Учредително събрание на местна организация в гр. Средец
Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях
Медиатека
Божидар Божанов гост в радио "Фокус"
Атанас Славов в "Опорни хора"
Ивайло Мирчев в "ЕвроДикоФ" по Евроком
Позиции
Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание