Предоставянето на военна помощ за Украйна, каквато “Демократична България” предложи още на 13 май в предишния парламент, дава възможност и за мащабна и бърза модернизация на въоръжените ни сили, включително чрез замяната на остаряло съветско въоръжение със съвременни натовски образци. Това изтъкна в интервю за БНТ председателят на парламентарната група на ДБ Христо Иванов. “Да използваме като аргумент, че сме проявили солидарност към Украйна и да поискаме от нашите съюзници да проявят солидарност към нас”, призова Иванов.
По думите му, мирът не е да напишеш “мир” на едни хартийки и да ги развяваш в пленарната зала, като направи днес групата на БСП. “За да има сигурност, трябва да се носи отговорност, споделена от България – във всичките съюзи, в които участваме, не можем просто да сме консуматори на сигурност, за която някой друг плаща”, каза съпредседателят на ДБ.
Според него с парламентарното решение днес страната ни е започнала да осъзнава, че трябва да започне да поема отговорност за сигурността, която иска да консумира. “Ако искаме да живеем в сигурен регион – Източна Европа, това означава, че трябва да сме готови да модернизираме въоръжените си сили, да укрепим своята отбрана, да понесем своя дял от отговорността в НАТО и ЕС в рамките на общите позиции, които те заемат, без да плашим хората, както правят много политици”, каза Иванов. И напомни, че агресията на Путин не е само срещу Украйна, а срещу цялата система за сигурност, към която България е избрала да се присъедини.
Съпредседателят на ДБ отхвърли твърденията, че страната ни няма какво да даде на Украйна. Защото парламентарното решение е инструментариум, който изпълнителната власт трябва да използва, за да договори със съюзниците да получи въоръжение, без да намалява отбранителните си способности. На обявения от служебния военен министър “консервативен подход”, Иванов отговори: “Бих окуражил министъра, докато е министър, да подходи малко по-амбициозно в рамките на инструментариума, който дава това парламентарно решение, подкрепено от 175 депутати.”
Г-н президент, спрете да плашите хората
Иванов поясни, че става дума за активно лобиране и дипломация, което е отговорност на изпълнителната власт, но и на президента, който е неин патрон. И призова държавния глава: “Г-н президент, спрете с плашенето на хората, че въвличаме България във война.” Според него, ако има такава опасност, президентът е щял да бъде уведомен от спецслужбите, за което по конституция е длъжен да свика Консултативния съвет за национална сигурност, което той не е направил. “Моментът е твърде отговорен да се заминаваме с политиканстване. Президентът изглежда е част от някаква кампания. Натовски страни предоставиха оръжие – те какво, част от войната ли са? Това са просто приказки и призовавам президента да спре с тях, защото това е безотговорно”, заяви Христо Иванов.
Запитан дали инфлацията и социалните проблеми не са по-важен въпрос сега от оръжията, лидерът на парламентарната група на ДБ отговори, че централната ценност, която хората искат, е сигурност. “Дълбоката политическа несигурност е причина и за инфлацията и за много други неща. Ако президентът е толкова загрижен, щеше неговият кабинет да внесе бюджет за догодина, което той не направи”, каза Иванов. И предупреди, че зад призивите за въздържане от помощ стои желанието за някаква неутралност и за излезане от съюзите, в които членуваме. А това силно повишава несигурността в страната и засяга всички икономически параметри, включително инвестициите.
Политика се прави с чисти ръце
На въпрос, защо може да има тематични мнозинства, като тези за оръжието за Украйна и хартиената бюлетина, но не и управленско мнозинство, Иванов отговори, че партиите не могат да поставят в центъра на вниманието си големия въпрос, който ги разделя. “Отвъд всички разделения стои въпросът за корупцията – е няма законност, еднаква за всички.” По думите му, постигането на консенсус за реформа на правосъдието, за неутрална прокуратура, ще нормализира политическия процес. А проблемът с главния прокурор е структурен, Иван Гешев просто е дал всичко от себе си, за да покаже безотговорността на главния прокурор.
Иванов напомни, че в цивилизованите демократични страни въпросът кой е корумпиран не е въпрос на политически разговор. “В момента, в който аз съм заподозрян за корупция, отивам в правосъдието и спирам да се занимавам с политика. Политика се прави със сравнинтелно чисти ръце. Големият проблем на България е, че политиците не са с чисти ръце, защото има много гръмки случаи, които не са разследвани. Затова и съгласието за управление не може да излезе от подозрението дали не е съгласие краденето да продължи”, каза съпредседателят на ДБ.
Според Христо Иванов в този парламент могат да се реализират няколко формули за правителство, но не всички са оптимистични: “Няма да е оптимистична формулата “Рашидов” (мнозинството, избрало председателя на НС) с третия мандат. Ако пък с втория мандат на ПП се избере кабинет без споразумения за подкрепа, този кабинет може да се превърне в пране, закачено на простора, зад което ГЕРБ да си правят каквото си искат с други мнозинства”.
Още новини
ПП-ДБ останаха сами в подкрепа на еврозоната. Независимостта на БНБ трябва да е национален приоритет
Общо събрание на МО Силистра
Ще бъдем безкомпромисни срещу всякакви нелегитимни влияния на ДПС-Ново начало в изпълнителната власт.
Участието на ДБ в преговорите беше проява на отговорност в условия на дълбока политическа криза.
Ще бъдем яростна опозиция всеки път, когато правителството позволява нерегламентирани влияния да определят работата и действията му.
Трябва ни правителство, готово да прекара държавата не просто през кризите, но и решително да я модернизира и да освободи институциите от корупционния захват, не виждаме това в настоящия кабинет.
Медиатека
Мартин Димитров в "Още от деня"
Ивайло Мирчев в "Делници"
Надежда Йорданова в "12+3"
Позиции
Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание