Програмата за противодействие и превенция на корупцията включва конкретни мерки и политики за ограничаване на корупционния риск в обществения сектор и представлява ключова част от визията ни “За просперираща и конкурентна България”. За нас борбата с корупцията и премахването на системните предпоставки за злоупотребата с власт са фундаментални условия за просперитета на страната.
При разработването на Програмата за противодействие и превенция на корупцията изхождаме от разбирането, че основен антикорупционен орган е прокуратурата, която трябва да преследва корупцията, особено тази по високите етажи на властта – обективно, всестранно и навременно, да не се поддава на политически влияния, както и да бъде отчетна в действията си. Паралелно с това трябва да бъдат изградени много други институционални механизми и инструменти, които да заздравят контролната система на държавата, обхващаща държавни органи, които упражняват контрол за спазването на закона, и редица от тях имат преки отговорности за предотвратяване и противодействие на корупцията. Ефективната комуникацията и обменът на информация както между отделните контролни органи, така и между тях и прокуратурата са изключително важни за успешното противодействие на корупцията.
Мерките за противодействие и превенция на корупцията са в няколко направления:
- Законодателни промени – конкретни изменения в нормативната уредба, с които да се ограничат порочни практики, използвани за прикриване или подпомагане на корупцията, да се създадат механизми за разкриване на корупция и структурни предпоставки за нейното намаляване.
- Антикорупционни мерки в изпълнителната власт и местното самоуправление – структурни, принципни и процедурни промени, които да направят изпълнителната власт по-ефективна, по-прозрачна и по-малко податлива на корупционни влияния, както по високите етажи, така и по средните и ниските етажи на структури със съществена роля за правовия ред като МВР.
- Работа на регулаторните и контролни органи – мерки за гарантиране на политическа независимост, професионализъм и ограничаване на корупционните практики в регулаторните и контролни органи, в т.ч. Комисията за противодействие на корупцията.
Вижте пълната Програма за противодействие и превенция на корупцията тук
Още новини
Преговорните екипи на ГЕРБ – СДС и “Демократична България” постигнаха съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление, отразяващо резултатите от проведените до момента срещи по сектори и антикорупционните приоритети и мерките за реформа в правосъдната система.
Общо събрание на МО Берлин
Служебното правителство може веднага да подпише споразумението с Украйна - няма нужда от санкция на парламента
Надежда Йорданова: Призоваваме всички политически сили максимално бързо до края на седмицата да формираме постоянните комисии
Продължават преговорите за правителство между ГЕРБ-СДС и ДБ
Ще се отзовем на поканата от ГЕРБ и от утре влизаме в преговори сериозно, с грижа за България и много ясна цел.
Медиатека
Надежда Йорданова в "120 минути"
Божидар Божанов в "Говори сега"
Д-р Симидчиев в "Събуди се"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.