Правова държава и борба срещу корупционния модел, завладял българските институции
Усилията на всички в “Да, България!” винаги са били насочени към изграждане на институции, които имат силата да гарантират правовия ред и да създават условия за развитието на всеки един български гражданин.
Наша отговорност е да защитим стремежа на българското общество към справедливост, като противодействаме на корупцията и премахнем системните предпоставки за безнаказаната злоупотреба с власт.
Единствено чрез установяването на незаобиколим правов ред можем да постигнем благосъстояние и просперитет. Това е ключовото условие за защита на гражданите и бизнеса от произвол и потъпкване на правилата. Само добре работещата съдебна система може да гарантира правата на гражданите, да защити правото на собственост и изпълнението на договорите.
Ще приемем закони и решения в следващия парламент, свързани с борбата с корупцията и ангажиментите по Националния план за възстановяване и устойчивост:
- Ще изберем по прозрачен начин членове на Комисията за противодействие на корупцията.
- Ще приемем изменения в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения и корупция, които да разширят обхвата на защитата и да я направят равна на тази в останалите европейски държави.
- Ще приемем измененията в Наказателно-процесуалния кодекс за: ограничаване на злоупотреби със специални разузнавателни средства; ограничаване на прикриването на важна за обществото информация под претекст, че е следствена тайна; уреждане на правата на лицата, направили съобщение за извършено престъпление.
- Ще приемем Закон за несъстоятелността на физическите лица, който да даде възможност да получат защита стотици хиляди български граждани, които са добросъвестни длъжници, но са изпаднали във финансови затруднения.
- Ще проведем прозрачен избор на нови членове на Висшия съдебен съвет от Народното събрание, който да доведе и до независим нов главен прокурор.
Здравите институции и реалната борба с корупцията са фундаментални гаранции за падането на бариерите пред модернизацията на страната и разгръщането на потенциала ѝ.
Ще предложим детайлна Програма за превенция и противодействие на корупцията, която включва:
- Законодателни промени – конкретни изменения в нормативната уредба, с които се ограничат порочни практики, използвани за прикриване или подпомагане на корупцията, създадат се механизми за разкриване на корупция и структурни предпоставки за нейното намаляване.
- Антикорупционни мерки в изпълнителната власт – структурни, принципни и процедурни промени, които гарантират по-ефективни, по-прозрачни и по-малко податливи на корупционни влияния публични институции, както по високите етажи на властта, така и по средните и ниските етажи на административни структури със съществена роля за правовия ред.
- Антикорупционни мерки, насочени към регулаторните и контролни органи – мерки за гарантиране на политическа независимост, професионализъм и ограничаване на корупционни практики в регулаторите и контролни органи.