Абсолютно постижим е срокът до 2025 г. в България да има напълно електронно правосъдие, както е предвидено в Националната програма “Цифрова България 2025”. Това заяви министърът на електронното управление Божидар Божанов на дискусия в парламентарната комисия за електронно управление. Той и правосъдният министър Надежда Йорданова отговаряха на въпроси на депутати, магистрати и съдии в продължило два часа и половина заседание на комисията.
“По-добро, по-бързо и по-прозрачно правосъдие, при пълна гаранция на човешките права и основните свободи. Това е стратегията ни за съдебна реформа и пътна карта”, каза министър Йорданова. И подчерта, че освен софтуер и хардуер, това означава и промяна на процеси.
“Гражданите и бизнесът ще могат да упражняват правата си електронно, ако желаят, а процесите в съдебната система, вкарани в електронна среда за проследимост и съхраняване на всички документи, не трябва да ограничават процесуални права”, заяви министър Божанов.
По време на дискусията бяха обсъдени редица проблеми на Единния портал за електронно правосъдие, Единната информационна система на съдилищата и Единната деловодно-информационна система.
От всички съдилища в България, единствено Върховният касационен съд (ВКС) се е отказал още миналата година да ползва единната система на съдилищата. Според съдия Тотка Калчева от ВКС, това се дължи не толкова на техническите несъвършенства на системата, изработена и поддържана от “Информационно обслужване”, колкото заради това, че чрез нея се нарушават процесуални закони – например обявяването на съдебния акт, имащ отношение с датата на влизането му в сила. За това обаче вината била на подзаконовите актове на Висшия съдебен съвет.
Министър Божанов призна за легитимни част от изискванията на ВКС, както към потребителския интерфейс, така и с оглед на специфичната работа на този съд, доколкото част от дейността му няма никой друг съд.
Повечето от практикуващите юристи в залата признаха, че дигитализацията на документи на хартиен носител тече бавно и непълно и мнозина съдии се затрудняват първо да търсят документите по дадено дело в електронен формат, после да проверяват по папките дали няма още.
Проблеми има и с електронното призоваване. Министър Йорданова съобщи, че още през януари е създала работна група в Министерството на правосъдието, която работи по законодателни промени, предложени от ВСС.
Още новини
Най-големият проблем на Борисов сега е изборът на главен прокурор, защото той трябва да каже „да“ или „не“ Сарафов да бъде спрян
Ако първата политическа сила е решила да се откаже от това да прави правителство, защото не може да се отдели от Пеевски, това е сериозен проблем.
В тази разделена България, премиерът не трябва да е поляризираща фигура
Ивайло Мирчев: Въпросът, на който всички политици да отговорят е „Искаме ли да променим страната си?“
Искаме оставката на министъра на вътрешните работи заради стотици сигнали и имена за купуване на гласове, включително за това как МВР подпомага купуването на гласове.
Докато не решим проблема с политическата и икономическата корупция, ние не можем да продължим напред
Медиатека
Антоанета Цонева в "Референдум"
Ако първата политическа сила е решила да се откаже от това да прави правителство, защото, например, не може да се отдели от Пеевски, това е сериозен проблем
Надежда Йорданова в "Събуди се"
Позиции
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.
Концепция за предварителни избори на ПП-ДБ