Предсрочното освобождаване на вече бившия главен прокурор Иван Гешев не е повод за радост, защото три години и половина постът беше заеман от лице без необходимите професионални и нравствени качества. Това заяви в ефира на Българската национална телевизия бившият правосъден министър Надежда Йорданова. Според нея Гешев е действал като дразнител и мотиватор за обществото и политическите партии да осъзнаят колко необходими са реформите в съдебната система и прокуратурата, за да заработят в полза на обществото.
“Свалянето на Иван Гешев не трябва да спре необходимите реформи”, подчерта народният представител от “Продължаваме промяната – Демократична България”. Йорданова добави, че следващата крачка за избор на временно изпълняващ длъжността главен прокурор ще е решаваща дали ще се възвърне поне малко авторитетът на прокуратурата, или дискредитирането ѝ ще продължи.
Представителят на “Да, България” смята, че ВСС трябва да изчака измененията в Конституцията в парламента, преди да се избере постоянен наследник на Иван Гешев. Процесът би отнел между два и пет месеца в зависимост от това дали 160, или 180 депутати ще съставят конституционното мнозинство в пленарна зала – според това дали по бързата или по по-бавната процедура ще се променя основният закон.
“След фиаското, което претърпя ВСС през последните години, вярвам, че този път ще проявят разум и ще изчакат. Няма смисъл да започваш процедура за избор на постоянно изпълняващ длъжността главен прокурор, след като е ясно, че законодателят готви промени, които сериозно реформират института “главен прокурор”, а освен това скъсяват и мандата му. Така или иначе, ако сега бъде избран нов главен прокурор, ще трябва да му бъде прекратен мандатът и отново да започне нова процедура. Това е хабене на обществено доверие и ресурс”, подчерта Йорданова.
Бившият правосъден министър заяви още, че нито един от заместниците на Иван Гешев не генерира доверие за работа в полза на обществото. Според нея изборът на наследник не трябва да е политическо решение, а настоящият състав на ВСС следва да избере временно изпълняващ длъжността главен прокурор, който отговаря на конституционния стандарт, притежава серизони качества и служи на необходимата висота.
На въпрос на водещия Йорданова уточни, че трайната позиция на “Демократична България” предпоставя функциите на главния прокурор да бъдат силно ограничени, а структурата на прокуратурата значително променена. Според нея премахването на института главен прокурор създава риск от свикване на Велико народно събрание и невъзможност наказателната политика да се провежда по единен начин на територията на цяла България. “Когато няма едно звено, което да държи и организира процеса, се създава опасност в 28 области да има различно водене на досъдебното производство”, заключи Йорданова.
Още новини
Надежда Йорданова: Делян Пеевски олицетворява част от най-грандиозните и корпулентни корупционни скандали
Парламентът може да започне работа след избирането на председател, като отприщи бента на безобразията.
Докато ГЕРБ не спре да бъде гостоприемник на политическия паразит Пеевски, тази криза ще продължи
Да се обединим около друг председател на парламента, зад когото няма политическо мнозинство
Ако всички оттеглят кандидатите си и консенсусно целият парламент избере Силви Кирилов, това ще отпуши Народното събрание, иначе Борисов отказва да се разграничи от Пеевски
Общо събрание на МО Лозенец, 28.11.2024
Медиатека
Надежда Йорданова в "Неделя 150"
Мартин Димитров в "Офанзива"
Божидар Божанов в БНР
Позиции
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.