Кибер хигиената, добрите практики и дигиталната грамотност са сред основните политики, залегнали в плановете на Министерството на електронното управление (МЕУ), заяви министър Божидар Божанов на среща с IT сектора във Враца.
Към тях той добави и вече популярната тема за киберсигурността, чието значение стана още по-видимо покрай войната в Украйна.
“Грижим се държавата да спазва добри практики и кибер хигиена, да си споделяме индикатори с други държави. Например в при посещението и в рамките на двустранните отношения със Северна Македония имаме уговорка да споделяме индикатори на компроментиране между двете държави”, разказа той.
Министърът посочи фейсбук като най-използвана платформа за дезинформация в България. Той се е свързал с хора от екипа на социалната мрежа, като писмено е задал 13 технически въпроса, свързани с тяхната работа върху разрешаването на проблема с дезинформацията.
“Отговорът на фейсбук беше, че правят проверки. Изпратиха и доклада за координирано неавтентично поведение. В него пишеше “за януари в цял свят са открити три профила, които са споделяли координирана информация”, разказа той.
“Затова подходът ми е на европейско ниво. В момента има дискусии по Акта за цифрови услуги, където се регулират големи онлайн платформи. И там сме изпратили предложения в частта, свързана с началната страница на социалната мрежа с поленцето препоръчани за нас статии”, допълни Божанов.
На въпрос как държавата помага за дигитализирането на общините Божидар Божанов отговори, че в закона за електронно управление има два механизма. Единият е методически указания, а вторият е административно наказателна дейност – санкции и глоби за служителите, които не спазват закона и указанията.
“МЕУ подпомага общински администрации да дигитализират своите процеси. Например една иновативна община ни изпраща писмо с отворени въпроси, ние съответно връщаме отговори кое и как да се направи”, каза той.
Министър Божанов отбеляза, че министерството работи в посока до две години всички документи, които общината произвежда или търси, да бъдат електронни. Той припомни и други основни приоритети като електронната идентификация.
“Идеята е едно мобилно приложение да ни служи за всичко, когато си комуникираме с държавата. Този проект има готово техническо задание, мина през обществено обсъждане и работата по изпълнението му започва тази седмица. Очаквам наесен приложението да е готово и електронната идентификация да е факт”, добави той.
Още новини
Ако първата политическа сила е решила да се откаже от това да прави правителство, защото не може да се отдели от Пеевски, това е сериозен проблем.
В тази разделена България, премиерът не трябва да е поляризираща фигура
Ивайло Мирчев: Въпросът, на който всички политици да отговорят е „Искаме ли да променим страната си?“
Искаме оставката на министъра на вътрешните работи заради стотици сигнали и имена за купуване на гласове, включително за това как МВР подпомага купуването на гласове.
Докато не решим проблема с политическата и икономическата корупция, ние не можем да продължим напред
Декларация за освобождаване на институциите и изборния процес от корупционни влияния
Медиатека
Ако първата политическа сила е решила да се откаже от това да прави правителство, защото, например, не може да се отдели от Пеевски, това е сериозен проблем
Надежда Йорданова в "Събуди се"
Ивайло Мирчев гост в "Панорама"
Позиции
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.
Концепция за предварителни избори на ПП-ДБ