Навсякъде трябва да се приемат плащания с карта. Това е показателен пример от администрация, смята министърът на електронното управление Божидар Божанов по казуса от тази сутрин със служител на БГТОЛ на Дунав мост, който отхвърлил искането на молдовски граждани да плати с карта.
Божанов допуска, че по казуса с пос терминалите проблемът може да бъде технически. И уточни, че следва задължителна проверка.
“В БГТОЛ можеш онлайн да си заявиш услуга с номер на карта. Там не е нужно да използваш пос терминал. Служителите могат да бъдат инструктирани, ако се случи така, че да няма работещ терминал, просто да поканят човека на техния интернет и да извършат услугата”, каза той в сутрешния блок на NOVA.
По предложението за идентификация през телефона, министър Божанов заяви, че личната карта все пак ще си остане и на пластика. Той допълни, че в нея ще се съдържа само един идентификатор, като всички останали данни ще са в регистрите на държавата.
“Личната карта ще си остане и пластика, за да не се притесняват хората, че трябва да си купят смартфон, за да имат лична карта, но за да се идентифицираме електронно, ще можем да го направим през телефона. Така например можем да си проверим здравното досие, да платим данъците си, да заявим еднократна помощ при раждане”, заяви той.
Божидар Божанов изтъкна, че отпадането на удостоверенията е сред краткосрочните приоритети на новото министерство. И увери, че някои от тях могат да отпаднат веднага.
“В момента гражданите и бизнесът са куриери на администрацията. Това може да отпадне и трябва да отпадне. Удостоверения за платен данък, удостоверение за семейно положение.. Държавата може да си ги събере по служебен път, без да разкарва гражданина никъде. Отпадането на услуги е фокусът на електронното управление. Не толкова да можем да правим някакви неща онлайн, а администрацията да не ни занимава със себе си”, каза още той.
Божанов заяви, че Министерството на електронното управление ще направи реформи, които да са координирани и с други министри. И обясни, че това социално изживяване няма да изисква прекалено много средства от държавата, защото инфраструктурата вече е изградена.
“Колкото по-малко пари ще има за електронно управление, толкова по-добре ще работи то. Ще има по-малко апетити за усвояване на средства. Тези мерки всъщност изискват сравнително малко работа. Повечето е нормативна, заповеди и вътрешни правила, отколкото някакви огромни суми”, завърши той.
Още новини
Преговорните екипи на ГЕРБ – СДС и “Демократична България” постигнаха съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление, отразяващо резултатите от проведените до момента срещи по сектори и антикорупционните приоритети и мерките за реформа в правосъдната система.
Общо събрание на МО Берлин
Служебното правителство може веднага да подпише споразумението с Украйна - няма нужда от санкция на парламента
Надежда Йорданова: Призоваваме всички политически сили максимално бързо до края на седмицата да формираме постоянните комисии
Продължават преговорите за правителство между ГЕРБ-СДС и ДБ
Ще се отзовем на поканата от ГЕРБ и от утре влизаме в преговори сериозно, с грижа за България и много ясна цел.
Медиатека
Надежда Йорданова в "120 минути"
Божидар Божанов в "Говори сега"
Д-р Симидчиев в "Събуди се"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.