Надежда Йорданова по БНР
19 април 2021, понеделник Facebook Twitter Viber
“Премиерът е длъжен да се яви в Народното събрание. Дали ще се яви, или няма да се яви е негово решение и ще го видим. За неговото неявяване според мен той трябва да носи политическа отговорност. Разбира се, тя донякъде беше понесена, предвид резултатите на ГЕРБ от изминалите избори, защото неговото системно неуважение на Парламента, която гледахме предходните четири години, донякъде даде резултат и в ниския брой депутати на ГЕРБ в сегашното Народно събрание.” – това заяви Надежда Йорданова.
На въпроса може ли да се говори за принудително довеждане на премиера Йорданова поясни:
“Такава процедура не е разписана в настоящия правилник, в настоящите закони. Да, чувам колеги, че обсъждат такива правни възможности. Моето становище е, че трябва да останем на терена на парламентаризма, а не на полицейски процедури.”
Йорданова очерта и очакванията си към работата на правната комисия:
“Правна комисия трябва да работи стегнато и оперативно. Това не означава, че трябва да се претупват законопроектите. Има много начини, по които да се постигне добро темпо на работа, което да не е за сметка на качеството. Например, при една много добра работна програма на комисията с много ясни приоритети от една страна и от друга страна с повече часове работа.”
Тя коментира и поведението на ПГ на ГЕРБ по време на петъчното заседание:
“В петъчния ден ГЕРБ показа, че ще използва всяка възможност на правилника, за да бави работата. Това не е нещо ново за българския парламент за съжаление.”
На въпроса дали трябва да се въведат ограничения по отношение на процедурите, Йорданова уточни, че “Демократична България” е подготвила своите предложения по отношение на правилника и те не включват подобни предложения:
“Моето лично мнение е, че не трябва да се заглушават гласовете на народните представители с такива процедурни ограничения. Просто процедурата трябва да се прилага и правилата да се прилагат такива, каквито са, просто с по-висока дисциплина.”
“За ЦИК позицията на “Демократична България” е ясна. В нашия законопроект се предвижда професионална ЦИК, избирана от Народното събрание без партийни квоти.”
На въпроса има ли задкулисно сътрудничество между ДПС и “Демократична България” Йорданова коментира така:
“Не спирам да се учудвам на способността на част от представителите на политическите партии да извращават очевидното. Не може да се коментира за какъвто и да било сговор на Росенец. Нека да си припомним фактите – резултатът на Росенец беше от многомесечна работа на “Демократична България”, а ДПС опита да се скрие зад своите избиратели. Добре че българския народ показа мъдрост и не се стигна до сблъсъци, въпреки очевидно некадърното, а може би и целенасочено поведение на представителите на МВР.”
Запитана дали смята за възможна провокация от страна на ДПС подкрепата за кандидати на ДБ, Йорданова отговори, че не може да спекулира с това какви са целите на ДПС, но беше категорична, че разговори с тях няма.
“Както се видя в зала, по различните въпроси гласуваме различно. Това, че ДПС са подкрепили една очевидно безспорна и авторитетна кандидатура като Георги Ганев за председател на Бюджетна комисия, аз не виждам като повод за подозрения за политически сложни замисли.”