Kак да гласуват хората, които имат увредено зрение или затруднения с придвижването?
10 март 2017, петък Facebook Twitter Viber
Помощ за придвижване до избирателната секция
Избирателите, които имат затруднения с придвижването и не могат да стигнат сами до избирателните секции, имат право на помощ – транспорт от дома до избирателните секции.
До 18 март 2017 г. Районната избирателна комисия (РИК) ще оповести чрез средствата за масово осведомяване телефон и адрес, на които може да се правят заявки за помощ в изборния ден. С това съобщение ще бъдат оповестени и другите мерки, позволяващи на избирателите с увредено зрение или със затруднения в придвижването да гласуват в изборния ден.
Гласуване в подходяща секция
Избирател с увредено зрение или със затруднения в придвижването има право да гласува в избрана от него подходяща секция.
Когато в сграда с повече от един етаж има секции и на горните етажи, РИК с решение определя подходяща секция на първия етаж (партер) – за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването. Пред тази избирателна секция се поставят табела и други обозначителни знаци, на които се отбелязва и допълнителното й предназначение.
Избирателят удостоверява самоличността си с документ за самоличност пред секционната избирателна комисия. Решение на ТЕЛК или друг документ не се изисква. Избирателят се вписва в допълнителната страница на избирателния списък в секцията, след като представи декларация по образец, че не е гласувал и няма да гласува на друго място. Декларацията се прилага към избирателния списък и е неразделна част от него. В допълнителната страница на избирателния списък се вписват всички данни на избирателя.
Гласуване с придружител
Избирател има право да гласува с придружител, когато е с увредено зрение, с увреден слух или с друго увреждане, което не му позволява да извърши сам необходимите действия при гласуването. Неграмотността не е основание за гласуване с придружител.
Гласуването с придружител трябва да бъде разрешено от председателя на секционната комисия. При оспорване на решението на председателя от член на комисията спорът се решава окончателно от секционната избирателна комисия.
Избирателят сам избира придружителя си, като единствените ограничения са:
- Едно лице не може да бъде придружител на повече от двама избиратели.
- Член на комисията, представител на партия, коалиция или инициативен комитет, застъпник или наблюдател не може да бъде придружител.
Имената и единният граждански номер на придружителя се вписват в графа „Забележки“ на избирателния списък срещу името на избирателя от член на комисията. Данните на придружителя се вписват и в списъка за допълнително вписване на придружителите, след което придружителят се подписва. Този списък се подписва и от председателя и секретаря.
Когато избирател, който се придвижва с придружител, може сам да извърши необходимите действия при гласуването, придружителят се допуска само до кабината за гласуване, след което излиза, докато избирателят гласува.
Когато увреждането не позволява на избирателя да се подпише в избирателния списък, в полето за подпис член на комисията отбелязва „гласувал“ и се подписва. Това обстоятелство се отбелязва в графата „Забележки“ и в протокола на секционната избирателна комисия.