Нашата цел е съставяне на истинско реформаторско управление, което да реши включително и проблема с регулаторите, който е изключително важен. Това е и една от причините да се обединим и да вземем първия мандат. Такава теза разви кандидатът за депутат от “Демократична България” Ивайло Мирчев в предаването “Денят с Веселин Дремджиев”.
По думите му подкрепата от ГЕРБ е непредсказуема, но е категоричен, че “”Продължаваме Промяната – Демократична България” няма да се моли на формацията под каквато и да е форма. “ГЕРБ трябва да спрат да се държат като партия, която е бивш съдружник на Алексей Петров, а като такава, която гледа интереса на страната”, допълни Мирчев и изтъкна, че приоритетите за еврозоната, Шенген, Планът за възстановяване, конституционната реформа на прокуратурата и модернизацията на армията трябва да бъдат подкрепени в името на доброто бъдеще на страната.
Ивайло Мирчев, който е водач в листата на ПП-ДБ в 8 МИР Добрич, посочи неработещите регулатори като една от основните причини за инфлацията. “Не може Комисията за защита на конкуренцията да е на мама, прокуратурата да е на Каскета, държавата да е на Баце, а пък Баце да маже дебели филии с асфалт и ние да казваме – сега тук ще се оправим и ще имаме нормални цени и няма да има инфлация. Не става по този начин! И затова ние искаме да си оправим регулаторите, надявам се след изборите да можем да свършим тази работа”, каза той.
Мирчев определи казуса със заведеното дело на българката застрахователна компания “Лев Инс” срещу онлайн медията “Медиапул” за статия, която цитира стенограма от заседание на Министерски съвет, като натиск с цел заравяне на случая.
“Очевидно се оказва натиск и върху медии, и върху политици под определена форма да бъде потопен самият случай. Няма как да стане това. България трябва да влезе в еврозоната. Всеки, който си прави илюзии, че като заведе дело срещу някой от нас, срещу някои от медиите, по някакъв начин ще пречупи желанието ни България да влезе в еврозоната, греши”, категоричен е политикът.
Според Ивайло Мирчев българската енергетика е в огромна криза. За пример даде втората порция обвинени по закона “Магнитски” от САЩ и измамите с квотите за емисии на ергийния бизнесмен Христо Ковачки.
“Корупцията в енергетиката се счита за начин тя да функционира нормално. Трябва да се запитаме всъщност къде е българската прокуратура тук, защото не може да разчитаме на американците с “Магнитски” и на Брюксел с европрокуратурата да свършат това, което българската прокуратура трябва да свърши. Ако тя работеше, номерата на Ковачки нямаше да минават – нямаше да му пушат черно комините, нямаше да има измами с квотите за емисии”, каза още той.
За пореден път Мирчев заяви, че България трябва да предостави военно-техническа помощ на Украйна и в същото време да модернизира армията си. Според него нежеланието на президента Радев България да получи заместваща техника поставя под съмнение компетенциите му по отношение на военното дело.
По повод решението на Столичния общински съвет за преместване Паметника на съветската армия извън центъра на града, Мирчев заяви, че това е паметник на армия завоевателка, а не загинали руски войници, какъвто например има на 400 метра от него в Докторската градина – на загинали руски медици преди век и половина. Той обаче е скептичен, че решението ще бъде изпълнено сега, защото зависи от областния управител на София, който е подчинен на Министерския съвет, а премиерът Донев даде ясно да се разбере, че сега поне това няма да се случи.
Още новини
Участието на ДБ в преговорите беше проява на отговорност в условия на дълбока политическа криза.
Ще бъдем яростна опозиция всеки път, когато правителството позволява нерегламентирани влияния да определят работата и действията му.
Трябва ни правителство, готово да прекара държавата не просто през кризите, но и решително да я модернизира и да освободи институциите от корупционния захват, не виждаме това в настоящия кабинет.
Покана за Учредително събрание на местна организация в гр. Средец
Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях
“Демократична България” потвърждава позицията си, че изборът на номинацията за министър-председател и съставът на Министерски съвет следва да се обсъжда на лидерска среща след постигане на окончателно съгласие по споразумението за управление.
Медиатека
Мартин Димитров в "Твоят ден"
Божидар Божанов в "Панорама"
Божидар Божанов в "Преди всички"
Позиции
Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание