В позитивна светлина са отразени усилията на министъра на правосъдието Надежда Йорданова за реформи в съдебната реформа в третия годишен доклад за върховенството на правото в държавите членки на ЕС, публикуван от Европейската комисия днес.
В главата за България ЕК изрично отбелязва поетите в контекста на българския План за възстановяване и устойчивост (ПВУ) от правителството ангажименти за реформи в сферата на правосъдието и противодействието на корупцията.
Комисията подчертава, че тези действия са в отговор на дългогодишните очаквания към българската държава за създаването на ефективен механизъм за отчетност и наказателна отговорност на главния прокурор и неговите заместници, както и съдебен контрол върху отказите на прокуратурата за образуване на разследване. Създаването на този механизъм е обект на законопроект, който до дни ще бъде представен от Министерството на правосъдието.
Акцент в доклада е и искането на Надежда Йорданова за отстраняване от длъжност на главния прокурор, в съответствие с решението на Конституционния съд по дело № 17 от 2021 г. Подчертава се също и поетият ангажимент за реформа на КПКОНПИ, като се посочва, че целта е подобряване на дейността на комисията и постигане на по-добри резултати както по отношение на антикорупционните действия, така и при действията за отнемане на имущество.
Законопроектът за реформа на КПКОНПИ е вече в Народното събрание, внесен от народни представители, а разработването на измененията, касаещи конфискацията, е в етап на финализиране в Министерството на правосъдието.
Докладът отчита закриването на специализираното правосъдие, като се отчитат в положителен аспект предвидените механизми за преназначаване на съответните магистрати. Европейската комисия изрично отбелязва премахването възможността за предоставяне на гражданство срещу инвестиции, поради съществуващите рискове, включително от корупция.
И двата законопроекта – за промени в Закона за съдебната власт и Закона за българското гражданство бяха разработени от Министерството на правосъдието в рамките на този мандат и приети от 47-ото Народно събрание.
В отрицателен аспект докладът посочва нарастващите опасения във връзка с функционирането на Висшия съдебен съвет. Комисията подчертава, че необходимостта от вземане на мерки във връзка с неговия състав става все по-важна. В доклада са констатирани и проблемите, свързани с политическото влияние върху Инспектората към ВСС и неговото функциониране в условия на изтекъл мандат.
Още новини
Ивайло Мирчев: Едно голямо момче в момента, Пеевски, търси мнозинство, с което да бъде избран негов председател на НС.
Ивайло Мирчев: Борисов е бащата на санитарния кордон, не сме го измислили ние.
ГЕРБ не просто не отстъпват от Рая Назарян, а саботират процесите и не инициират никакво решение на проблема
Общо събрание на МО Брюксел
Надежда Йорданова: Делян Пеевски олицетворява част от най-грандиозните и корпулентни корупционни скандали
Парламентът може да започне работа след избирането на председател, като отприщи бента на безобразията.
Медиатека
Надежда Йорданова в "Твоят ден"
Д-р Симидчиев в "Добро утро, Европа"
Ивайло Мирчев в "Денят започва"
Позиции
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.