Централната избирателна комисия (ЦИК) да оповести максимално бързо на сайта си електронно заявление за гласуване в чужбина за парламентарните избори на 11 юли, призова “Демократична България” в писмо до комисията. Обединението поиска това да стане заедно с приемането и публикуването на изборните книжа.
С измененията в Изборния кодекс, направени от 45-ото Народно събрание, отпаднаха част от ограниченията за гласуване пред живеещите извън страната българи. Улесни се процесът по откриването на секции в чужбина, като отпадна ограничението от максимум 35 секции в страните извън ЕС.
В Закона е предвиден краен срок за приемане на заявления – 15 юни, но не е посочена начална дата. Все още не е обявена такава дата и от ЦИК, което затруднява започването на процеса зад граница.
Упражняването на правото на глас на българските граждани в чужбина е затруднено, както поради големите географски разстояния, така и поради пандемията от COVID-19.
„Ето защо всяка възможност, която улеснява и насърчава гласуването на българските граждани извън страната трябва да бъде използвана и прилагана максимално бързо и максимално рано“, се казва в писмо на съпредседателя на „Демократична България“ Христо Иванов до ЦИК.
За образуването на изборни секции в чужбина извън дипломатическо или консулско представителство са необходими най-малко 40 заявления за гласуване в съответното място. Секции ще се откриват автоматично на места, където в последните 5 години е имало поне една секция със 100 избиратели.
Заявленията може да се подават по пощата чрез писмо до съответното задгранично представителство или чрез електронно заявление през сайта на ЦИК. Самите формуляри към момента не са публикувани на интернет страницата на комисията.
„Демократична България“ настоява да се осигури максимално дълъг период, през който българските граждани извън страната да могат да могат да заявят желанието си да гласуват и да се даде възможност за организиране на максимален брой секции. В писмото се изтъква, че бързото започване на процеса ще даде възможност и за достатъчно продължителна активна информационна кампания, за да бъдат подпомогнати българите при упражняване на правото им за гласуване в чужбина.
Ето и пълния текст на писмото:
ДО ЦЕНТРАЛНАТА ИЗБИРАТЕЛНА КОМИСИЯ
Относно: Възможността на българските граждани да заявят желанието си за гласуване извън страната чрез електронно заявление през интернет страницата на ЦИК
Уважаеми госпожи и господа,
Съгласно чл. 16, ал. 1 от Изборния кодекс български гражданин, който има право да избира при избори за народни представители и желае да гласува извън страната, може да заявява това не по-късно от 25 дни преди изборния ден посредством един от следните начини:
- чрез писмено заявление по образец, подписано саморъчно и подадено лично или изпратено по пощата чрез писмо до дипломатическото или консулското представителство на Република България в съответната държава;
- чрез електронно заявление през интернет страницата на Централната избирателна комисия.
В Хронограмата за изборите за народни представители за Народно събрание на 11 юли 2021 г., приета с Решение № 8-НС от 13 май 2021 г. на ЦИК, е определен крайният срок за подаване на тези заявления, а именно 15 юни 2021 г. Начален срок за започване на този процес обаче не поставен. Съответно, все още не е обявена началната дата, от която нашите сънародници ще могат да подават по електронен път своите заявления за гласуване в чужбина.
С измененията в Изборния кодекс (Държавен вестник, бр. 36 от 2021 г., в сила от 1.05.2021 г.) отпаднаха част от ограниченията пред нашите сънародници, които живеят извън страната, да гласуват. Улесни се процеса откриването на секции за гласуване извън страната. Въпреки това, упражняването на правото на глас на българските граждани в чужбина е затруднено, както поради големите географски разстояния, така и поради КОВИД пандемията .
Ето защо всяка възможност, която улеснява и насърчава гласуването на българските граждани извън страната трябва да бъде използвана и прилагана максимално бързо и максимално рано.
Процесът по подаване на заявления по електронен път за гласуване извън страната е необходимо да стартира незабавно, за да се гарантира следното:
- максимално дълъг период, през който българските граждани, които живеят извън страната да могат да упражнят правото си да заявят желанието си да гласуват в чужбина;
- възможност на съгражданите ни да организират максимално възможен брой секции за гласуване в чужбина;
- активна информационна кампания в достатъчно дълъг период, който да подпомогне българските граждани при упражняване на правата им за гласуване в чужбина.
С оглед на това настояваме Централната избирателна комисия да оповести електронно заявление за гласуване в чужбина на интернет страницата си максимално бързо, едновременно с приемане и публикуване на изборните книжа за парламентарните избори.
С уважение:
Христо Иванов,
Председател на ПП Да, България! и съпредседател на Демократична България – обединение
Още новини
Преговорните екипи на ГЕРБ – СДС и “Демократична България” постигнаха съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление, отразяващо резултатите от проведените до момента срещи по сектори и антикорупционните приоритети и мерките за реформа в правосъдната система.
Общо събрание на МО Берлин
Служебното правителство може веднага да подпише споразумението с Украйна - няма нужда от санкция на парламента
Надежда Йорданова: Призоваваме всички политически сили максимално бързо до края на седмицата да формираме постоянните комисии
Продължават преговорите за правителство между ГЕРБ-СДС и ДБ
Ще се отзовем на поканата от ГЕРБ и от утре влизаме в преговори сериозно, с грижа за България и много ясна цел.
Медиатека
Надежда Йорданова в "120 минути"
Божидар Божанов в "Говори сега"
Д-р Симидчиев в "Събуди се"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.