Парламентарната група на “Демократична България” внесе предложение за създаване на временна анкетна комисия, която да разследва дейността на “Лукойл Нефтохим България” АД.
Народните представители на “Демократична България” първоначално поискаха това да стане като допълнителна дейност във временната комисия, която разследва спирането на доставките на газ от “Газпром” и избора на алтернативни доставчици от “Булгаргаз”. След дебатите това предложение беше оттеглено, за да се създаде изцяло нова комисия от 14 депутати (по двама от всяка група).
“Демократична България” настоява да се проверят обстоятелствата, свързани с увеличение на цената на суровия петрол, закупуван от “Лукойл”. Целта е да се установи кои са използваните посредници, предприетите действия на представителя на държавата, разликите между покупна и борсова цена.
“Необходимостта от създаване на временната комисия се обуславя от информацията за използване на свързани лица като посредници, които изкуствено оскъпяват покупната цена, изкривяват пазара и водят до ощетяване на държавата през изкуствено намаляване на дължимите данъци, както и до ощетяване на гражданите чрез по-високи цени за крайния потребител”, се казва в мотивите.
Вследствие на писмен отговор от финансовия министър Асен Василев стана ясно, че българският данъкоплатец е ощетяван с около 200 млн. лв. на месец. Въпреки че петролът за преработка сорт “Уралс”, с който рафинерията работи, е с 35 долара по-евтин от “Брент”, “Лукойл” го купува на цената на “Брент”. Разликата отива във фирмата “Литаско”, дъщерна на “Лукойл” и регистрирана в Швейцария.
“Рафинерията в Бургас в момента работи както работеше “Мултигруп” с държавните предприятия през 90-те години. На входа е “Литаско”, на изхода е “Литаско”. “Литаско” ви продава нефта, “Литаско” ви изкупува горивото. Според депутата така, по груби изчисления, “Лукойл” ощетява българския данъкоплатец с около 200 млн. лева всеки месец”, заяви преди дни Ивайло Мирчев, депутат от “Демократична България”.
Той заяви от трибуната, че представителят на държавата в “Лукойл Нефтохим Бургас” не е предоставил нито един доклад за дейността си. Българската държава притежава т.нар. златна акция в рафинерията след приватизацията.
“Представителят (Красимир Първанов) е същият, който обслужваше руските интереси на едно друго правителство на Бойко Борисов, а Трайчо Трайков беше опитал да го уволни. Той е същият, който подписа договора за АЕЦ “Белене” и България задлъжня по него. Борисов по някаква причина прецени, че този човек е толкова ценен, че го сложи да пази златната акция. Колко отчета е пуснал той до правителството? Нула!”, заяви Мирчев.
От години “Демократична България” алармира за това, че “Лукойл Нефтохим България” не плаща данък печалба.
“След като през цялото управление на ГЕРБ Лукойл не плащаше данък печалба, днес ГЕРБ съзряха, че има проблем с “Лукойл”. Нормално е Лукойл да плаща корпоративен данък, както стана в Румъния или в Италия, където държавата си върши работата”, добави Мирчев.
Още новини
Докато не решим проблема с политическата и икономическата корупция, ние не можем да продължим напред
Декларация за освобождаване на институциите и изборния процес от корупционни влияния
Пеевски е сериен изнасилвач на българската демокрация и влиза в ролята на жертва.
Общо събрание на МО Триадица
Предлагаме санитарен кордон около Пеевски. Смятаме, че безпрецедентното купуване на гласове и контролиран вот за „Новото начало“ доведе до нелегитимно представителство за Пеевски в новия парламент
Божидар Божанов: Борисов продължава да отрича ролята нa Пеевски, стигайки дотам да му адвокатства
Медиатека
Докато не решим проблема с политическата и икономическата корупция, ние не можем да продължим напред
Божидар Божанов в "ДЕНЯТ ON AIR"
Атанас Славов в "Офанзива"
Позиции
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.
Концепция за предварителни избори на ПП-ДБ