„Галакси Инвестмънт Груп“ ООД, собственик на тютюневия склад на ул. „Г.М. Димитров“ 29 в Пловдив (зад склада на Кудоглу), е получило разрешение от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) да събори сградата. Това стана ясно на специална пресконференция днес, дадена от лидера на „Да, България!“ Христо Иванов и третата в листата на Движението в Пловдив – архитект Петкана Бакалова.
Складът е един от четирите, които изгоряха през август 2016 година.
Това се случва, след като кметът Иван Тотев и бившият министър на културата Вежди Рашидов, сега кандидат за народен представител от ГЕРБ в Пловдив, публично обещаха, че разрушените складове ще бъдат напълно възстановени в оригиналния им вид, а държавата официално потвърди, че всички те са част от групов паметник на културата.
Тютюневите складове са в книгата на Пловдив, с която градът спечели надпреварата за Европейска столица на културата през 2019 г.
Зам.-председателят на Камарата на архитектите в България Петкана Бакалова, която е и кандидат за депутат от листата на Коалиция „Движение Да България“ в Пловдив, е запознала вчера служебния министър на културата Рашко Младенов и президента Румен Радев с опасността да бъде разрушен паметник на културата в Пловдив броени месеци преди градът да стане Европейска столица на културата.
„Истината е, че всичко това е част от една картина, в която и Министерството на културата, и общината търсят начин да се отърват в интерес на инвеститорите от тази „досадна“ старина. Търсят начин да я заменят с фалшификати, с итонг и стъклопакет да подменят живата памет на града. Така че тук става дума не само за индивидуална чиновническа отговорност. Става дума за политическа отговорност и тя се носи от ГЕРБ“, заяви Христо Иванов, лидер на „Да, България!“ и водач на листата в Пловдив-град от Коалиция „Движение Да България“.
Арх. Петкана Бакалова коментира: „В последните години всички ние, експертите, се налага да пазим културното наследство от Министерството на културата. Националният съвет, който би трябвало да е националният орган, даващ статут на паметниците на археологията или архитектурата, в момента по-често им отнема статута“.
„Моят въпрос е как Борисов и Рашидов имат лице да се кандидатират в Пловдив след цялото отношение на правителството и след отказа му да преведе обещаните средства за Европейска столица на културата 2019. Как тези хора имат очи да се явят в Пловдив? В Пловдив, с „вие сте прости и аз съм прост“ няма да стане“, попита Христо Иванов.
Как се стигна до тук – хронологията на събитията
През април 2016 г. община Пловдив внася за съгласуване в Министерството на културата градоустройствен план (ПУП), в който се предвижда събаряне на 4 тютюневи склада. Един от тях е складът на ул. „Г.М.Димитров“ – на мястото му трябва да се появи нова 8-етажна сграда.
Министерството на културата не отхвърля този подробен устройствен план.
Община Пловдив още не е одобрила окончателно този план.
На 20 август (събота) 2016 г., избухва пожар, който унищожава други 4 тютюневи склада, но един от тях е същият склад на ул. „Г.М.Димитров“, собственост на „Галакси Инвестмънт Груп“ ООД. Това е сградата, която сега има опасност да бъде срината из основи.
На 22 август 2016 г. тогавашният министър на културата Вежди Рашидов казва: „Аз категорично ще настоявам паметници на културата да не се рушат и да не променят вида си“.
Три месеца по-късно обаче, на 9 декември 2016 г., Министерството на културата издава становище, с което допуска пълния демонтаж на останките.
На 23 януари 2017 г. „Галакси Инвестмънт Груп“ подава заявление до община Пловдив за събаряне на сградата.
На 31 януари внася в община Пловдив и становище от Министерството на културата, че не е против събарянето на склада.
На 2 февруари 2017 община Пловдив от своя страна изпраща искане до Министерството на културата да отговори еднозначно наистина ли разрешава разрушаването. Зам.-кметът на общината Димитър Кацарски пише до Министерството на културата: „Моля да бъдем еднозначно уведомени за следното – разрешава ли се цялостно премахване на горецитирания тютюнев склад, преди съгласуване от Министерството на културата на проекти в последващи фази, в които реконструираните фасади следва да бъдат неотменим компонент от архитектурното решение“.
На 17 февруари 2017 г. НИНКН препотвърждава решението от 9 декември 2016 г., което позволява демонтажа.
Реконструкция по смисъла на Закона за културното наследство означава пълно или частично преизграждане на фасадите (премахване и правене отново).
Още новини
Ще бъдем безкомпромисни срещу всякакви нелегитимни влияния на ДПС-Ново начало в изпълнителната власт.
Участието на ДБ в преговорите беше проява на отговорност в условия на дълбока политическа криза.
Ще бъдем яростна опозиция всеки път, когато правителството позволява нерегламентирани влияния да определят работата и действията му.
Трябва ни правителство, готово да прекара държавата не просто през кризите, но и решително да я модернизира и да освободи институциите от корупционния захват, не виждаме това в настоящия кабинет.
Покана за Учредително събрание на местна организация в гр. Средец
Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях
Медиатека
Божидар Божанов гост в радио "Фокус"
Атанас Славов в "Опорни хора"
Ивайло Мирчев в "ЕвроДикоФ" по Евроком
Позиции
Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание