Отворен съм за разговор. Така председателят на ПП „Движение Да България“ Христо Иванов коментира днес във Велико Търново отвореното писмо на лидера на БЗНС Николай Ненчев, изпратено до Радан Кънев, председател на „Нова Република“, Христо Иванов и Гроздан Караджов, председател на УС на сдружение „Граждански съвет“, в което призовава за „общ демократичен блок“.
По обективни причини не мога да се включа, но съм отворен за такъв разговор другата седмица, с молба медийното му осветяване да не е преди съдържанието му, както вече се случи с едни други усилия, заяви Христо Иванов.
Той припомни решението на Националния съвет на партията за самостоятелно явяване на „Да, България!“ на изборите на 26 март – в името на търсене на „по-широка демократична общност, „а не поради лидерски амбиции“.
Председателят на партията посочи, че хората, които я създадоха, са оставили настрана личния си успех, за да работят за кауза, като екипа, представил се на срещата във Велико Търново – Иво Мирчев (предприемач в IT бизнеса), Любомир Авджийски (юрист, експерт в правосъдието), адвокат Калоян Янков, Александър Кръстев, създател на един от най-успешните сайтове „Аз чета“.
След Русе и Велико Търново, предстоят срещи на председателя на „Да, България!“ и екип на партията в Свищов (2 февруари) и Пазарджик (3 февруари) и Габрово (6 февруари).
На въпрос за възможно обединение вдясно, Христо Иванов коментира, че тези, които леят сълзи за обединение, е добре да си направят анализ, че не само разединението, но и обединението е било източник на доста разочарования за българските граждани.
„Ще направим усилие, което не води до загуба на каузална физиономия, нашият фокус е върху енергията, която виждаме, нашият фокус е нашата кауза“, отбеляза председателят на ПП „Движение Да България“, подчертавайки, че партията е единствената политическа сила, показала, че е в състояние да осъществи съдебна реформа.
Освен основната си кауза борба с корупцията, партията има два други приоритета – повишаване на качеството на образованието в България, както и просперитет – през създаване на максимално добър икономически и бизнес климат.
Александър Кръстев, член на Изпълнителния съвет, заяви, че партията ще работи за премахване на функционалната неграмотност, както и възвръщане на културата в живота на българските граждани. Той даде за пример регионалната библиотека във Велико Търново и отбеляза, че „Да, България!“ ще настоява държавата да превежда дължимите средства по Стандарта за библиотечно-информационно обслужване.
Кръстев открои британския опит, който показва, че всеки паунд, инвестиран в библиотеките, се връща като осемкратна инвестиция.
Христо Иванов напомни, че „Да, България!“ ще прави кампания като електорална партия, няма да формира на този етап трайни политически структури и да обявява един или друг човек като лице на партията. Факт е, че ние създаваме партията и буквално я хвърляме в политическа битка, каза той, като добави, че ще има щабове по места, разчитайки, както и досега, основно на доброволците.
Той подчерта огромните усилия, направени от хората по места, които са инициирали и организирали срещите. Усилието отдолу нагоре е по-силно от усилието отгоре надолу, с огромно уважение се отнасяме съм факта, че лицата по места ще бъдат от особена важност и със сигурност няма да са по утвърдената политическа формула „местен, свестен и известен“.
Когато каузата за борбата с корупцията и съдебната реформа бъде поставена в парламента, ще видим много отделни депутати, които ще бъдат поставени пред труден избор – дали да заложат на каузата и на политическото си бъдеще или да останат верни на партиите си, заяви Христо Иванов.
По думите му, българският корупционен модел се руши пред очите ни, а „Да, България!“ е дългосрочен проект – и „не търсим лесни ашладисвания“.
„Поздравявам колегите от „Нова република“ (Мартин Димитров и Петър Славов) , които обжалваха решението на ЦИК за машините за гласуване, атакуваха го, а ВАС се произнесе по единствения възможен начин. Те показаха какво могат да направят само двама народни представители – гледаме на тях като на политически приятели“, заяви Иванов.
Той призова да бъде свикан максимално бързо Гражданският борд за честни избори.
По-късно пред препълнената зала във Велико Търново Христо Иванов обяви, че на 15 февруари хората ще могат да се запознаят с предизборната програма на партията, която се готви от шест работни групи с помощта на широк кръг от експерти.
Освен граждани на Велико Търново, в залата бяха дошли хора от Габрово, Трявна, Горна Оряховица, както и студенти от Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“. Въпросите, които задаваха, бяха свързани с мерките, които партията ще предприеме за справяне със корупцията и най-сетне осъдени по високите етажи на властта; проблемите в образованието – от начално, през средно до висше; лустрацията, електронното гласуване и въпросите, свързани с референдума.
Иво Мирчев разказа за битката, водена от граждански активисти, сега членове на партията, за въвеждане на електронното гласуване от 2019 г. То беше наложено със законопроект, подготвен от екип на „Гласувай без граници“ и внесен в парламента от депутатите от Реформаторския блок, днес и двамата в „Нова република“ Мартин Димитров и Петър Славов.
Адвокат Янков, който е от Велико Търново, представи своята лична история за присъединяването си към „Да, България!“ Той беше част от екипа, ангажиран с регистрацията на партията, разрешена от Софийския градски съд. Калоян Янков разказа за влиянието на семейството върху морала и мирогледа пред залата, в която беше и баща му, и негови близки.
Любомир Авджийски прикани хората, които имат експертиза, да се включат в подготвянето на предизборната платформа.
Председателят на „Да, България!“ се ангажира с разформироване на Националната служба за охрана в сегашния й вид и пренасочване на освободените средства към подпомагане на талантливи български деца.
Той обеща да върне в Изборния кодекс възможността да се избират кметове в населени места с над 100 души население. С промени, приети по времето на 43-ото НС, този праг беше четирикратно увеличен.
Като един от начините за справяне с корупцията, той посочи прецизните проверки за достъп до класифицирана информация. Христо Иванов даде пример със Съединените щати, където времето за проверка отнема 6 месеца, през което се проверяват кредитни карти, банкови сметки, депозити – както на проверявания, така и на семейството му, разпитват се много съседи и познати, проверява се и възможността да поддаде на корупционен натиск.
Разрешението за достъп до класифицирана информация, получено от депутата от ДПС Делян Пеевски през юни 2013 г., за да оглави ДАНС, беше готово за 6 дни, заяви Христо Иванов.
(За всяка среща е осигурен стрийм на живо на страницата на „Да, България!“ във Фейсбук).
Още новини
Преговорните екипи на ГЕРБ – СДС и “Демократична България” постигнаха съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление, отразяващо резултатите от проведените до момента срещи по сектори и антикорупционните приоритети и мерките за реформа в правосъдната система.
Общо събрание на МО Берлин
Служебното правителство може веднага да подпише споразумението с Украйна - няма нужда от санкция на парламента
Надежда Йорданова: Призоваваме всички политически сили максимално бързо до края на седмицата да формираме постоянните комисии
Продължават преговорите за правителство между ГЕРБ-СДС и ДБ
Ще се отзовем на поканата от ГЕРБ и от утре влизаме в преговори сериозно, с грижа за България и много ясна цел.
Медиатека
Надежда Йорданова в "120 минути"
Божидар Божанов в "Говори сега"
Д-р Симидчиев в "Събуди се"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.