Светозар Маджов

Кандидат за НС издигнат от МО Младост, МО Овча Купел, МО Оборище

Биография

Завършил съм Френската гимназия в София и съм доцент по горско стопанство. Имам завършена магистратура по Бизнес администрация, както и специализация по Пътно строителство. Работил съм дълги години като ръководител на различни производствени и търговски предприятия и като консултант в областта на строителството. В момента работя като доцент в Института за гората към Българската академия на науките. Паралелно с това съм съсобственик и управител на фирма за строителен надзор.

Заради ангажираността ми с проблемите на местната власт в София, свързани с професионалната ми дейност, планирам да работя за подобряването на градската среда в София. 

Основни приоритети за развитието на града са:

А. Благоустройство и строителство

  1. Приемане на нов Общ устройствен план на София, който да цели  прекратяване на уплътняването на града в южна посока и намаляване плътността и височината на сградите в южните жилищни квартали:

Да се даде тласък на развитието на София в северна посока. Към настоящия момент районите, находящи се северно от Централна гара и ж.п. линията, са занемарени и с неизползван потенциал. Развитието на северните квартали ще ги направи привлекателни за живеене и ще намали строително–инвестиционния натиск върху „модерните“ южни квартали. Това от своя страна ще запази и подобри условията за живот в тях. 

  1. Стриктно спазване на нормите за застрояване и недопускане на строителство в зелените площи и междублоковите пространства. Там, където има частни парцели в зелените площи, общината трябва да търси възможност за замяна или откупуване на парцела.
  2. Да се започне реално отчуждване на частните имоти, намиращи се в обхвата на уличната регулация, парковете и зелените площи:

За целта могат да се апортират полу–пустеещи държавни земи (каквито има доста), с които да бъдат обезщетени собствениците на терени, подлежащи на отчуждаване.

  1. Да се облагороди и развие северната част на центъра на София, където се помещава историческият център на града:

Районът около Централната минерална баня, бул. “Мария Луиза”, Лъвов мост и Женския пазар е изоставен и занемарен. След ремонта на площад “Света Неделя” и отдаването на концесия на Централната минерална баня, ремонтът и отварянето на Централни хали, е необходимо да се пристъпи към превръщане на бул. “Мария Луиза” в пешеходна зона в района до Лъвов мост. Това ще даде тласък за развитие на северната част на центъра и ще удвои крайно недостатъчните пешеходни и развлекателни зони в центъра на града.

  1. Да се даде ход на разчистването и застрояването на района, находящ се срещу Централната железопътна гара:

Там в момента се намират полу–изоставени паркинги и временни постройки, които с падането на нощта се превръщат в нелегален пазар на наркотици и проституция. Това е една обществена тайна и представлява недопустимо поведение от страна на МВР и Столична община. В същото време там са предвидени за строителство многоетажни хотели, административни и търговски сгради, които ще придадат съвсем друг облик на един от основните входове на града, а именно Централните ЖП и автогари. Ако се намери начин районът да бъде свързан пешеходно (чрез пешеходен бул. “Мария Луиза”) с централната градска зона, това ще подобри неимоверно градската среда  в София.

Б. Транспорт: 

  1. Развитие на метро и трамвайната мрежа, които  да се превърнат в гръбнака на транспортната система на града:
  • Оптимизиране на разписанията на градския транспорт и синхронизирането му с железопътния транспорт с цел намаляване на приходящия автомобилен трафик. 
  • Поетапно преминаване към електротранспорт в целия град. С тролейбуси и автобуси да се извършва подвоз на пътниците към трамвайната и метро мрежа в кварталите и да се изградят буферни паркинги на крайните спирки на метрото и трамвая, с цел да се намали автомобилния трафик в центъра на града. 
  • Изграждане на реални велоалеи и свързването им в единна мрежа, която да има връзка с центъра на града. В тази връзка трябва да се разреши и улесни транспортирането на велосипеди в градския транспорт.
  • Изграждането на достъпна градска среда и тротоари. Състоянието на тротоарите и обществените пространства не позволява нормалното придвижване на хора с увреждания, както и на майки с детски колички. Необходимо е да се ускори ремонтът на тротоарите и осигуряването на достъпна среда за хората в неравностойно положение. Това ще подтикне все повече хора да се придвижват пеша на кратки и средни разстояния и ще намали автомобилния трафик. 
  1. Паркиране: Поетапно да се премине към платено паркиране в обществените зони в целия град. Да се създаде “Червена зона” за паркиране в идеалния център на града, която да бъде със значително по–високи такси от досегашните. Цените на “Синя зона” и “Зелена зона” да бъдат повишени, като се запазят преференциите за живущите в тях. Да се изградят многоетажни паркинги, в които живущите в съответния район могат да паркират на преференциални цени. 

В. Екология и чистота на въздуха:

  1. Зелени площи – развитие и облагородяване на зелените площи в София и премахване на паркираните автомобили в междублоковите пространства. Реален старт на изграждането на парк „Въртопо”, Източен парк и зелените клинове на София. Преустановяване на практиката на Столична община да не засажда дървета по новопостроените булеварди и улици, например бул. “Йерусалим”, бул. “Андрей Ляпчев”, новоизградената част на бул. “Черни връх” и други.
  2. Редовно миене на улиците и премахване на кално–прашните точки в града. Преследване на паркирането в зелените междублокови пространства, което ги превръща в кално–прашни точки и източник на фини прахови частици.
  3. Ускоряване на подмяната на печките с твърдо гориво с климатици и термопомпи. Разработване на модел за подпомагане на социално слабите домакинства, изключващ помощи за закупуване на твърдо гориво и замяната му с ваучери за електроенергия, газ и парно (там, където има техническа готовност).
  4. Несимволично повишаване на данъците на леките автомобили, особено на тези на старите и с ниска еко категория. 
  5. Повишаване контрола при извършване на техническите прегледи на автомобилите с цел възпрепятстване успешното преминаване на технически неизправни автомобили през технически преглед. Пълна забрана за паркирането и престоя на общинските паркинги и улична мрежа на технически неизправни автомобили и улесняване на процедурата за репатриране и бракуване на изоставените МПС.  

Г. Сметосъбиране 

  1. Недопускане изграждането на инсинератора за изгаряне на отпадъци на площадката на ТЕЦ София. 
  2. Проверка и съществено подобряване на работата на завода за преработка на боклук. Към настоящия момент сепариращата система не работи добре и голям процент от отпадъка (средно над 50%) се депонира като боклук, а не се преработва. На всичкото отгоре полученият RDF e с лошо качество и общината среща затруднения с реализацията му.
  3. Даване на приоритет за разделно събиране и преработка на битовите отпадъци, а не както досега – на общото им събиране и крайно неефективна обработка. Броят на „цветните“ контейнери за разделно събиране трябва да нарасне в пъти, както и честотата на тяхното събиране. В момента честа гледка са препълнени контейнери, които дни наред не могат да се ползват поради изчерпване на капацитета им. Има, разбира се, контейнери, които стоят празни, но това се дължи на лошата им локация и неправилен разчет.
  4. Да се въведе изчисляване и заплащане на такса-смет на реален брой живущи, а не въз основа на данъчната оценка на имота.   

Мотивация

Кандидатирам се отново за член на Националния съвет на „ДА, България!“,  защото искам да дам своя принос за продължаване на Европей ския път на  развитие на България, присъединяване към ядрото на Европей ския съюз и  недопускане на отклонение от демократичните устои на българското общество.  Важно е да защитим личните права и свободи на гражданите, както и да се борим  за запазване неприкосновеността на частната собственост. Всичко това може да  се гарантира от реформирана съдебна система, адекватни, работещи и  независими регулатори и прозрачно и ефективно управление в полза на  гражданите и бизнеса. Единствената партия, бореща се за тези приоритети, е „ДА,  България!“ и за мен би било чест да продължа да бъда част от Националния съвет  на ПП „ДА, България!“. 

Имам значителен административен опит в областта на строителството и  управлението на предприятия и проекти от една страна, а от друга съм наясно  със натрупаните с десетилетия проблеми в горския сектор и свързаните с него  екологични и стопански проблеми. Убеден съм, че мога да допринеса  значително за подобряването на градската среда и екологичната обстановка в  страната.

Всички кандидати за Национална конференция 2025

Председател

6 кандидата

НС

97 кандидата

НКК

11 кандидата
Използваме бисквитки на нашия уебсайт, за да подобрим неговото представяне и вашето преживяване. Ако продължите, ще приемем, че сте съгласни с това. OK