Петър Дойчинов
Кандидат за НС издигнат от МО Младост, МО Овча Купел, МО Банкя, МО Витоша
Биография
Петър Дойчинов
От създаването до днес „Да България“ за мен е най–ефективната платформа за постигане на справедливост и защита на човешките права, както в страната ни и в региона, така и в Европа.
„Да България“ и „Демократична България“ успешно защитават и подпомагат предприемачите и бизнеса в България, като им гарантират по–благоприятна среда, в която да развиват дейността си.
Работата ми с различни институции и достъпът ми до документи и разследвания на злоупотреби с обществени средства ми разкриват непрекъснато деградацията на правосъдието в България.
Борбата ми с корупцията и злоупотреби датира още от 2018 г.
https://btvnovinite.bg/bulgaria/sporna-obshtestvena-porachka-za-nad-70-mln-lv-v-plovdiv.html
Мотивация
Визии за развитие:
- Енергетика:
Развитие и участие във „Визия за идеен проект за изграждане на един милион покривни и агро-волтаични централи плюс съхранение“.
Развитие на създаването на децентрализирани електроенергийни системи, оперирани от енергийни общности, т.нар. енергийни кооперативи. Участниците в кооперативите, които споделят енергия, могат да бъдат местни общности от граждани, в т.ч. публично-частни партньорства. Енергийните кооперативи извършват следните примерни дейности: кооперирано проектиране, изграждане и експлоатация на кооперативни енергийни обекти (вкл. кооперирано топлоизолиране на сградите); кооперирано собствено производство, съхранение, консумация на енергия (базирано на възобновяеми източници); кооперирано участие в енергийния пазар. Предварителни разчети показват, че половината от гражданите на Европейския съюз, включително местни общности, училища и болници, могат да произвеждат сами възобновяема енергия до 2050 г., задоволявайки 45 % от енергийните си нужди. Енергийните кооперативи са гъвкав енергиен резерв, според състоянието на енергийната система.
Развитие на капацитетът на преносните и разпределителни електрически мрежи и оптимизиране на мрежовите такси върху произведената енергия.
Визия и определяне на основен принцип при определяне степента на енергийната бедност съгласно равнопоставеността на разходите на домакинствата за: храна, енергийни нужди, изплащане на жилище, здравеопазване, образование, култура и други.
Реализиране на проекти с основна задача да се премахне енергийната бедност сред българските домакинства, като отпусканите средства на енергийно бедните домакинства да не се дават за разплащане на консумираната електроенергия, а да бъдат влагани в изграждане на техни собствени покривни и агро-волтаични централи.
Реализиране на държавната (съгласно ЗЕВИ) и европейска помощ за развитие на ВЕИ внедрени в малки и средни предприятия с цел подобряване тяхната конкурентоспособност
- Транспорт:
2.1. За София:
Разширение на метро и трамвайната мрежа, които да се превърнат в гръбнака на транспортната система на града;
Оптимизиране на разписанията на градския транспорт и синхронизирането му с железопътния транспорт с цел намаляване на приходящия автомобилен трафик;
Поетапно преминаване към електротранспорт в целия град. С тролейбуси и електрически автобуси да се извършва подвоз на пътниците към трамвайната и метро мрежа в кварталите и да се изградят буферни паркинги на крайните спирки на метрото и трамваите, с цел да се намали автомобилния трафик в центъра на града;
Изграждане на реални велоалеи и тяхното свързване в обща веломрежа, която да има връзка с центъра на града. В тази връзка трябва да се разреши и улесни транспортирането на велосипеди в градския транспорт;
Изграждането на достъпна градска среда - тротоари, подлези и подходи. Състоянието на тротоарите и обществени пространства не позволява нормалното придвижване на хора с увреждания, както и на майки с детски колички. Необходимо е да се ускори ремонтът на тротоарите и осигуряването на достъпна среда за хората с увреждания и в неравностойно положение. Това ще мотивира и улесни все повече хора да се придвижват пешеходно на кратки и средни разстояния и ще намали автомобилния трафик;
Паркиране: Поетапно да се премине към платено паркиране в обществените зони в целия град. Да се създаде “Червена зона” за паркиране в идеалния център на града, която да бъде със значително по–високи такси от досегашните. Цените на “Синя зона” и “Зелена зона” да бъдат повишени, като се запазят преференциите за живущите в тях. Да се изградят многоетажни паркинги на общински места, в които живущите в съответния район могат да паркират на преференциални цени.
2.2. За България:
Разработване на визия за средносрочна и дългосрочна рехабилитация и реконструкция на железопътната инфраструктура за пътнически и товарен превоз;
Реализиране на проекти за постигане на горното с европейски средства;
Оптимизиране на разписанията на железопътния транспорт с цел намаляване на автомобилния пътникопоток и товарооборот по републиканската мрежа;
Изграждане на интермодални железопътни товарни терминали.
- Екология:
Развитие и участие във „Визия за идеен проект за изграждане на един милион покривни и агро-волтаични централи плюс съхранение“.
Ускоряване на подмяната на печките с твърдо гориво с климатици и термопомпи.
Определяне на основен принцип при определяне степента на енергийната бедност съгласно равнопоставеността на разходите на домакинствата за: храна, енергийни нужди, изплащане на жилище, здравеопазване, образование, култура и други.
Разработване на модел за подпомагане на социално слабите домакинства изключващ помощи за закупуване на твърдо гориво и замяната му с ваучери за електроенергия, газ и парно (там, където има техническа готовност).
Повишаване на данъците на леките автомобили, особено на тези на старите и с ниска еко категория, но срещу предлагане от страна на държавата на помощи за закупуване на нови електрически автомобили при определени условия.