Надежда Йорданова
Кандидат за Председател издигнат от МО Овча Купел, МО Красно село, МО Велико Търново, МО Слатина. 10 души (Ботевград)
Приоритети за дейността и развитието на „Да, България!“. Основни политически тези
Биография
Надежда Йорданова е избрана за народен представител от парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ в 51-ото Народно събрание от 23 МИР – София град. Народен представител в 45-ото, 46-ото и 48-ото, 49-ото и 50-ото НС. В 49-ото НС е председател на Комисията по конституционни въпроси и член на Комисията по правни въпроси.
Министър на правосъдието в правителството на България от декември 2021 г. до август 2022 г.
Юрист с експертиза в областта на административното и търговското право, обществените поръчки и проекти, финансирани от ЕС и международни организации.
Отявлен защитник на каузата за дълбока съдебна реформа в страната, която да гарантира на България модерна публична администрация, в услуга на гражданите, надеждни и устойчиви институции.
Каузата на Надежда Йорданова, за която тя работи от над 15 години: България да има модерна публична администрация, в услуга на гражданите. Тя вярва, че обществото ни има нужда от надеждни и устойчиви институции, за да просперира.
Мотивация
Уважаеми госпожи и господа членове на Комисията по номинациите,
В изпълнение на изискванията на чл. 9, ал. 2, т. 2 от Процедурните правила за номиниране и провеждане на избори на Председател, членове на Националния съвет и членове на Националната контролна комисия на Политическа партия “Движение Да, България” представям мотивите си за кандидатирането ми за член на Националния съвет на “ДА, България!”.
Работя активно за каузите на “Да, България!” от учредяването ѝ, включително и чрез участие в различните ѝ организационни структури. Националният съвет на нашата партия е колективният орган, който приема основните политически решения по важните въпроси, които засягат обществения и политическия живот в страната ни. Той е органът с най–широки правомощия между националните конференции на Движението.
България и светът се намират в трудно и динамично време. Архитектурата на световния ред, формирана след Втората световна война и развита след края на Студената война, се променя и това поражда поредица от кризи. Европейският път на България отново е застрашен. Планетата се променя и това води до поредица от климатични бедствия. В тази бързо променяща се и несигурна среда, хората са тревожни и загрижени за ежедневието и бъдещето си. Същевременно изкуственият интелект, високата скорост на развитие на различни технологии поставят много въпроси за бъдещето на различни бизнеси и за пазара на труда. Вълната от крайнодесни и екстремистки нагласи изглежда естествена последица от това и не е нито случайно, нито краткотрайно явление.
Ето защо ние днес като политици в Да, България ! носим отговорността да гарантираме България да бъде в ядрото на Европа, да не бъде отклонена от нейния европейски път. България да се модернизира бързо. Бизнесът в България да бъде подкрепен. Хората да бъдат подкрепени (след като страховете им разбрани и осмислени) да преминат през тази поредица от кризи.
Решена съм да работя за намиране на политическо решение на всяко едно от тези предизвикателства, които описах, превръщането му в конкретни политики, нормативни решения и практическото им прилагане.
По пътя, който вървя, заедно с моите колеги от Да, България! и колегите от Демократични България, успоредно с моите умения на юрист, правя усилия да развивам уменията си и като политик. Вярвам в екипния подход. Умея да работя в екип и да създавам екипи. Съчетаването на хора с различен професионален профил, личен характер и качества са ключови за успеха и устойчивостта на всяка една организация. Подобряване на екипната работа в Националния съвет на Да, България! ще бъде основен фокус в моята работа като негов член. Ще работя и за включване на все повече млади хора в партийната ни работа. Убедена съм, че това би бил работещия и устойчив начин за справяне с трудните задачи, които са пред нас като членове на Да, България и като граждани.
13.03.2025 г. С уважение:
Надежда Йорданова
Визия за развитието на „Да, България!“Визия за развитието на „Да, България!“ на Надежда Йорданова
ПРИОРИТЕТИ ЗА ДЕЙНОСТТА И РАЗВИТИЕТО НА „ДА, БЪЛГАРИЯ!“ ОСНОВНИ ПОЛИТИЧЕСКИ ТЕЗИ за периода 2025 г. - 2028 г.
I. Приоритети за политическата дейност на „Да, България!“
„Дa, България!“ има амбиция и отговорност да осигури ефективно политическо представителство на демократично мислещите свободни хора в България в управлението на страната и да отстоява родината ни като част от европейското пространство на сигурност, свобода, инициатива за модернизация и справедливост.
България и светът се намират в трудно и динамично време. Архитектурата на световния ред, формирана след Втората световна война и развита след края на Студената война се променя и това поражда поредица от кризи. Европейският път на България отново е застрашен. В тази бързо променяща се и несигурна среда, хората са тревожни и загрижени за ежедневието и бъдещето си. Същевременно изкуственият интелект и високата скорост на развитие на различни технологии поставят много въпроси за бъдещето на различни бизнеси и за пазара на труда. Вълната от разрушителен популизъм и екстремистки нагласи изглежда естествена последица от това. Тази вълна не е нито случайно, нито краткотрайно явление.
Ето защо ние, днес, като политици в „Да, България!“ носим отговорността да гарантираме България да не бъде отклонена от европейския си път: да бъде в ядрото на Европа; да се модернизира бързо; бизнесът в България да бъде подкрепен; хората да бъдат подкрепени да преминат през тази поредица от кризи (след като страховете им бъдат разбрани и осмислени) .
Решена съм да работя за това да намерим политическо решение на всяко едно от тези предизвикателства, да ги превърнем в конкретни политики и нормативни решения, да ги приложим на практика.
България - сигурна, свободна и модерна страна.
Ние, в „Да, България!“ вярваме, че бъднините ни - нашите и на родината ни, са в ръцете на нас, българските граждани. Само ние можем да се погрижим за благосъстоянието и просперитета на обществото ни.
Програмата за сигурна, свободна и модерна България1 (чиято работна концепция бе приета на Националната конференция на 9 март 2024 г.) трябва да бъде завършена и приведена в изпълнение. Важен елемент от тази програма са и политическите тези за просперираща и конкурентна България, с които се явихме и търсихме подкрепа на парламентарните избори на 27.10. 2024 г.
Да подпомогнем и гарантираме потенциала на българския бизнес да генерира благосъстояние:
- Да защитим и да развиваме човешкия капитал като осигурим равнопоставен достъп до качествено образование и условия за придобиване на нови умения, достъп до качествени здравни услуги, култура и социална закрила и като мотивираме талантите да останат или да се върнат в страната.
- Да ускорим икономическото развитие чрез устойчив растеж, основан на свободна конкуренция, адекватни регулации и ефективни регулатори, чрез осигуряването на благоприятна среда за привличане на инвестиции, без повишаване на данъчната и осигурителна тежест и чрез въвеждането на гъвкави модели на пазара на труда.
- Да рационализираме административните процедури и да намалим бюрокрацията като въведем по-ефективни подходи, опростяващи процесите, за да бъдат те по-прозрачни и по-удобни удобни за гражданите и бизнеса.
- Да модернизираме чрез засилен трансфер на цифрови технологии и изкуствен интелект промишлеността и селското стопанство, транспорта и енергетиката, образованието и здравеопазването, като ускорим научноизследователската и развойна дейност и като катализираме възможностите, предоставени от дигиталния преход и чистата енергия.
- Да осъществим технологична трансформация като развием цифровата инфраструктура, преноса на данни и експертния потенциал, които да отключат нови възможности пред реализацията на конкурентните ни предимства в бизнеси с висока добавена стойност.
- Да провеждаме координирани политики, с които да намалим социалните неравенства и диспропорциите в икономическото развитие между градските и селски райони, чрез борба срещу детската бедност и социалното изключване на уязвими групи от обществото.
- Да подкрепим изостаналите региони и местни общности чрез достъп до качествено образование и обучение в нови умения, чрез здравеопазване с високи стандарти, чрез транспортна свързаност, временна инфраструктура и мобилизиране на регионалния и местен икономически потенциал, за да сме сигурни, че нито едно място не е изоставено.
- Да гарантираме независима от вътрешни и външни влияния медийна среда, като работим за повишаването на медийната грамотност и за обществени медии с ясно формулирана мисия, които представляват най-силните оръжия срещу пропагандата и дезинформацията, срещу поляризацията и разделението, подкопаващи устоите на нашето общество.
Да отстояваме свободата и законността в Европейска България:
- Необходимо е обективно да осмислим, че реалността, в която живеем, съдържа в себе си отслабване на основните гаранции за върховенството на правото и демократичния модел на развитие, които през предходните десетилетия се осигуряваха от международната демократична общност, подкрепяща световен ред, основан на международното право. Тенденциите за засилване на авторитарните режими в света, усилването на руското влияние в България, както и немислимото доскоро оспорване на постигнатите след края на Втората световна война и Студената война консенсуси и решения в международното публично право, са ярък пример за това.
- Ето защо е стратегически важно да изградим обществен консенсус за противопоставяне на тези тенденции, да мобилизираме икономически и граждански активните хора и да създадем ефективен политически инструмент в лицето на „Демократична България“. Нужно е ясно да формулираме и решително да отстояваме конкретен политически дневен ред, основан на дясната демократична традиция в България.
- Създаването на законови и институционални гаранции, които защитават свободата и върховенството на правото и гарантират повече справедливост, е мой личен приоритет.
- Да приведем измененията от 2023 г. в Конституцията в частта „Съдебна власт“, които не бяха отменени от Конституционния съд през 2024 г., в конкретни законодателни и институционални решения:
- Въвеждане на силни гаранции, които охраняват независимия български съд като основен носител на независимата съдебна власт; Привеждане на правомощията на Прокуратурата в съответствие с Конституцията - съсредоточаване на ресурсите на държавното обвинение върху разследването и повдигането на обвинения по наказателни дела и много прецизното очертаване, съвместимо с обществения интерес и интереса на особено уязвими лица, на случаите на намеса на Прокуратурата извън наказателното производство;
- Избор на членове на Висш съдебен съвет (от професионалната и обществената квота), на главен инспектор и инспектори от Инспектората към ВСС, които да са независими професионалисти, с високи нравствени качества, способни да отстояват независимостта на съдебната власт; да са способни да се противопоставят на всеки опит за нелегитимни зависимости и прикриване на съдии, прокурори и следователи, които нарушават закона и етичните норми;
- Използване на инструмента на програмния бюджет за повече ефективност и отчетност в работата на органите на съдебната власт: ВСС, ИВСС, съдилища, прокуратура и следствие, НИП;
- Настояване и гарантиране на привеждане в реално действие на съществени реформи, които ще ускорят съдебния процес, ще спомогнат за преодоляване на пропорционалното натоварване на съдилищата, като - електронното заповедно производство, измененията в производството по несъстоятелността, електронното правосъдие и пр.
Да продължим усилията си за освобождаване на българските институции от корупционния захват на държавните институции и нелегитимни влияния:
- Предлагане и търсене на подкрепа за конкретни изменения в нормативната уредба, с които се ограничат порочни практики, използвани за прикриване или подпомагане на корупцията, и се създадат механизми за разкриване на корупция и структурни предпоставки за нейното намаляване.
- Антикорупционни мерки в изпълнителната власт – структурни, принципни и процедурни промени, които гарантират по-ефективни, по-прозрачни и по-малко податливи на корупционни влияния публични институции, както по високите етажи на властта, така и по средните и ниските етажи на административни структури със съществена роля за правовия ред.
- Антикорупционни мерки, насочени към регулаторните и контролни органи – мерки за гарантиране на политическа независимост, професионализъм и ограничаване на корупционни практики в регулаторите и контролни органи.
Да укрепим националната сигурност на България и сигурността на общия ни европейски дом в силно усложнената международна среда на войни и кризи като:
- модернизираме армията и реформираме службите за сигурност, включително като осигурим повече финансиране за тези дейности;
- активно участваме в решенията за осигуряване на обща сигурност и отбрана в рамките на Европа - държавите членки на ЕС, на ЕИП и други европейски държави.
- отговорим на рисковете, свързани с устойчивостта на веригите за доставки, на физическата сигурност и киберсигурността;
- изработим и проведем адекватна институционална реакция на дезинформацията и хибридните атаки към нашите ценности и начин на живот.
Да гарантираме енергийната сигурност на страната чрез диверсификация, инвестиции в чиста енергия, възобновяеми източници, в умни мрежи и съхранение на енергия.
Да защитим ефективно външните граници на България и Европейския съюз, чрез борба с нелегалната миграция при спазване на основните права на човека и прилагане на политиките в съответствие с Новия пакт за миграцията и убежището.
Да положим целенасочено усилие за засилване на доверието в процеса на избори на органите на власт:
- Активно участие и отстояване на решения за подобряване на изборния процес в България. Необходимо е да се търси широк политически и обществен консенсус за правилата, по които да бъдат провеждани избори в България.
Основно предизвикателство, с което ние като политическа формация, трябва да се справим е да обясним, да търсим подкрепа и да мотивираме всички свободни и демократично мислещи хора да се включат в усилията за по-сигурна, конкурентна и свободна България. Успоредно със стремежите ни за развитие, е необходимо да приемем, че през следващите години ще се наложи все по-често да охраняваме постигнатото и трябва да сме готови за това.
България - активен и надежден партньор в ядрото на Европа.
България може да бъде силна, сигурна и просперираща страна, ако общият ни европейски дом е защитен, сигурен и проспериращ. Ето защо българският национален интерес изисква в тази поредица от кризи да бъдем активен участник в намирането на общи европейски решения за сигурността и конкурентоспособността на континента Европа.
- Да завършим интеграцията на България в Еврозоната.
- Да гарантираме нашия силен и равностоен глас в ЕС и НАТО.
II. Приоритети за организационното развитие на „Да, България!“
Вярвам, че заедно можем да градим енергична, устойчива и адаптираща се „Да, България!“, която да е способна да осигури политическо представителство на демократично мислещите свободни хора в България в управлението на страната и да отстоява родината ни като част от европейското пространство на свобода, справедливост и сигурност.
Съчетанието на екипния принцип с ясното разпределение на функции и отговорности е ключово за създаване на организационна структура на „Да, България!“, която да е способна да изпълни поставените пред нея политическите задачи.
Множеството предсрочни парламентарни избори през последните четири години съществено попречиха и забавиха организационното развитие и укрепване на Движението. Поради това, вътрешно партийната организационна работа следва да е приоритет за ръководните органи през следващия мандат.
Организационното развитие на Движението през следващите три години следва да включва активно въвличане на членовете на „Да, България!“ в изпълнението на общите ни политически задачи и привличането на нови членове, както и усилия за изграждане на политически умения на млади, граждански активни хора.
РАЗШИРЯВАНЕ НА МРЕЖАТА ОТ МЕСТНИ ОРГАНИЗАЦИИ НА ДВИЖЕНИЕТО. Трябва да положим усилия и за следващите три години да увеличим съществено броя на новите ни местни организации. А на съществуващите - да засилим капацитета и отговорността им към общите цели на Движението.
ТЕМАТИЧНИ РАБОТНИ ГРУПИ. „Да, България!“ трябва да надгради капацитета си да развива и изпълнява политики. Секторната специализация на компетентностите на политически активните членове е необходима за способността на Движението да решава политическите си задачи като част от управлението на страната и общините или съответно като опозиция. Съществуващата структура и функции на тематичните ни работни групи не е ефективна. Тематичните работни групи могат да се развият в среда, в която членовете на Движението да бъдат информирани и да обсъждат различни идеи за основни политики в съответния сектор. Успоредно с това е необходимо да формираме чисто експертни екипи (включващи и експерти, които не са членове на партията), които да подпомагат работата на политическите ни представители 6Приоритети за дейността и развитието на „Да, България!“ Основни политически тези по съответните сектори и да са способни да реагират с високата скорост и високото качество, които политическата динамика изисква от нас като формация. Народните представители и общинските съветници, отговарящи за съответния сектор, следва да бъдат връзката между членовете на съответната експертна група и Националния съвет.
НАСЪРЧАВАНЕ НА КЛУБОВЕ И ДРУГИ ФОРМИ НА ТЕМАТИЧНА КООРДИНАЦИЯ МЕЖДУ ЧЛЕНОВЕТЕ. Ние, от „Да, България!“ сме част от общност, която е разнолика и в това е част от нашата сила. Имаме нужда да предоставим организационни инструменти, които да използват енергията на това многообразие за развитието на все по-задълбочена политическа култура и умения в нашата вътрешнопартийна общност. Създаването и дейността на клуб „Дебати“ е чудесен пример в тази посока.
ЛИДЕРСТВО В ЕКИП. Подкрепям идеята, обсъждана във вътрешнопартийния дебат, за създаване на възможност ръководството на „Да, България!“ да се води от двама съпредседатели на Движението. През следващите три години ще бъдем изправени вероятно пред най-сложните решения след 1989 г., които трябва да вземем за страната ни. Затова, лидерството на Движението трябва да съчетава в себе си комбинация от енергия, стратегическо мислене и оперативна бързина. Ние, като организация, трябва да имаме възможност да избираме кое решение е най-удачно в конкретния период.
Подкрепям и идеята, обсъждана през последните месеци, да бъдат избирани заместник - председатели на“Да, България!“.
Определянето на конкретни функции на всеки един от тях ще подобри оперативната работа и ще улесни вътрешнопартийната комуникация.
НАЦИОНАЛЕН СЪВЕТ. Националният съвет е представителният колективен орган на „Да, България!“. Съгласно разпоредбите на Устава, той взема основните политически решения за работата на Движението между националните конференции. Ето защо, политическия дебат в Националния ни съвет следва да се развива структурирано. Необходимо е в него да бъдат включвани въпроси, както от национално, така и от местно значение. Провеждането на изнесени и разширени заседания е добра практика и следва да бъде поддържана. Особено внимание трябва да се обърне на редовната комуникация към членовете на „Да, България!“ за решенията на Националния съвет по всички комуникационни канали. Отговорността на председателите на местни организации, които присъстват със съвещателен глас на заседанията, е да информират членовете на съответните организации за проведения дебат и взетите решения.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН СЪВЕТ. Изпълнителният съвет е оперативния ръководен орган на „Да, България!“ При неговото формиране и работа особено отчетливо се изразява екипният принцип. Това налага (и ще настоявам за това) засилване на активното участие на всеки от членовете на съвета в оперативната политическа и организационна работа. Нужно е скоростта на работа да превключи на по-висока предавка.
НАЦИОНАЛНА КОНТРОЛНА КОМИСИЯ. Подкрепям предложението, формирано във вътрешнопартийния дебат за развитие на функциите на НКК и предоставянето ѝ на медиаторски функции. Институционализираната възможност за решаване на спорове за спазване на правилата и етичните норми в Движението по приятелски начин ще засили доверието в членовете и усещането за екипност.
ИЗГРАЖДАНЕ НА ПАРТНЬОРСТВА И ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ДРУГИ ПОЛИТИЧЕСКИ ПАРТИИ. „Да, България!“ може да бъде надежден партньор на национално и международно ниво за формиране и реализиране на политики за отстояване на върховенство на правото, свобода, модернизация и по-силна Европа.
ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ, с общи усилия, заедно с колегите от Демократи за силна България, трябва да бъде утвърждавана и развивана като като дясна политическа формация, която носи историческото наследство да отстоява, защитава и развива България като място на свобода, икономическа инициатива, която генерира благосъстояние, модернизация и върховенство на правото. Политическото единодействие между „Да, България!“ и ДСБ трябва да бъде търсено и постигано по всички ключови въпроси, свързани с упражняването на публичната власт и развитието на страната.
В следващия мандат следва да положим целенасочени усилия за идентифициране и на други потенциални политически партньори в България и развиване на умения за изграждане на мостове и намиране на политически консенсус и/или подкрепа по ключови въпроси. Необходимо е да се завърши процеса на присъединяване на „Да, България!“ към политическото семейство на Европейската народна партия и включването на Движението в различните формати на международно партийно сътрудничество.
ВЪТРЕШНА КОМУНИКАЦИЯ. Вътрешната комуникация в една партия е като кръвоносната система на всеки организъм. Всяко звено, всяка частица трябва да получава нужната му информация - както за да функционира адекватно, така и за да получава стимул да се развива.
Смятам за важно и ще работя за развитие на вътрешната комуникация в „Дa, България!“ в следните посоки:
1) незабавно информиране на членовете за решенията на националните ръководни органи;
2) незабавно информиране на членовете на местните организации за решенията на техните органи;
3) въвеждане на механизъм за периодична отчетност на всички нива и за всички организационни звена.
Приносът на всеки член и съмишленик на Движението е важен за осигуряване на ресурси за дейността на „Да, България!“ и за това трябва да бъде признат и споделен с общността.
ПУБЛИЧНА КОМУНИКАЦИЯ. Ние всички искаме „Да, България!“ да бъде ефективен инструмент за политическо представителство. Това не може да се постигне без добра публична комуникация. Послания и разговор за сложните политически въпроси на език, близък до ежедневието на хората е предизвикателство за нас. Да говорим по разбираем и чуваем от хората начин трябва да бъде приоритет в публичната ни комуникация. Тази задача следва да бъде от приоритетно значение за комуникационния екип на Движението, а уменията на публичните ни говорители следва да бъдат целенасочено развивани в тази посока.
АДМИНИСТРАТИВЕН ЕКИП НА „ДА, БЪЛГАРИЯ!“ Необходимо е да продължи процеса по разделяне на политически и административни функции в Движението, съобразно решението на Националната конференция от 9 март 2024 г. Това усилие следва да се институционализира, като се изработи и приеме вътрешнопартиен организационен документ, който ясно отделя административните от политическите функции, и който регламентира ясен ред за отчетност на администрацията пред политическите органи на Движението.
ФИНАНСОВИ И ДРУГИ РЕСУРСИ НА ДВИЖЕНИЕТО. Ресурсите на „Да, България!“ (както и на много други организации) са ограничени. Същевременно политическите задачи, които ние като партия си поставяме, са амбициозни. Ето защо, ще настоявам за това изпълнителният съвет, заедно с административния екип на партията да работят за фокусирано (съобразно формулираните политически приоритети) използване на наличните човешки, финансови и други ресурси.