Божидар Божанов
Кандидат за Председател издигнат от МО Младост, MO Кюстендил, MO Созопол, MO Сливен, МО Пловдив, МО Овча Купел, МО Триадица, МО Велико Търново, МО Възраждане, МО Лозенец, МО Слатина
Приоритети за дейността и за развитието на „Да, България”
Биография
Божидар Божанов е народен представител от парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ в 51-ото Народното събрание, избран от 23 МИР София.
Божидар Божанов е първият министър на електронното управление в България. Той беше член на правителството, което управлява от декември 2021 г. до август 2022 г. В рамките на 49-ия парламент е председател на Комисията по електронно управление и информационни технологии и член на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.
Депутат от парламентарната група на „Демократична България“ в 45-ото, 47-ото, 48- ото, 49-ото и 50-ото Народно събрание. Член е и на Изпълнителния съвет на “Да, България!”. Божидар е IT експерт и предприемач, основател на компания за информационна сигурност. Завършил Голдсмитс колидж, част от Лондонския университет. Бил е част от групата на IT експерти „Общество.бг“, работеща за изграждане на по-добри дигитални инструменти за комуникация между държавата и гражданите.
Той вярва, че електронното управление е инструмент за постигане на много стратегически цели в управлението на публичния сектор – намаляване на корупцията, намаляване на бюрокрацията, повишаване на прозрачността. Електронното управление може да се случи с правилната комбинация от експертен капацитет и политическа воля.
Мотивация
Уважаеми членове на „Да, България!“,
Благодаря за номинацията, тя носи със себе си задължение и отговорност. Приемам я със заявка да участвам активно в развитието на „Да, България“ и на постигането на общите ни дългосрочни приоритети.
През 2016 г. бях в инициативния комитет за учредяване на „Да, България“, като оттогава участвам активно в работата в различни формати. Ще приложа този опит и към предизвикателствата, които предстоят пред „Да, България“, а и пред страната.
Ще работя за развитието и модернизацията на “Да, България!” и утвърждаването ѝ като основна политическа сила в център-дясното политическо пространство.
С уважение,
Божидар Божанов
Визия за развитието на „Да, България!“Визия за развитието на „Да, България!“ на Божидар Божанов
Приоритети за дейността и за развитието на “Да, България”
Моето убеждение е, че „Да, България„ трябва да продължи да бъде ръководена прозрачно и последователно, с ясна визия за модернизация на страната, като се разчита силно на екипния принцип в управлението й, който ще позволи успешно да се навигира в сложната политическа обстановка. Моите приоритети за дейността и развитието на „Да, България” са в следните три направления:
1. Уплътняване на десния образ на „Да, България”
2. Развитие на експертната мрежа чрез тематичните работни групи и на управленския потенциал на кадрите на „Да, България” 3. Развитие на местни политики и местните организации
1. Уплътняване на десния образ на „Да, България”
„Да, България”, в т.ч. чрез коалициите, в които участва, е представител на трайна прослойка в българското общество, която в поредица от поколения е защитавала личната свобода, свободата на предприемачеството, ограничаване на държавната намеса в икономиката, европейското развитие на България, модернизация, обществени отношения, базиране на правила и върховенство на закона. В България тези ценности и цели традиционно са свързвани с дясната политическа идентичност. На националната конференция през 2024 г. „Да, България” взе решение за затвърждаване на десния образ, вкл. чрез присъединяване към Европейската народна партия. В последните месеци бяха направени стъпки в тази посока, които трябва да бъдат надградени в следните направления: 1) Развитие на концепцията за модернизация на страната и оптимизация на администрацията 2) Устойчива дясна данъчна и осигурителна политика 3) Финансова децентрализация 4) Пълноценно включване в Европейската народна партия. 5) Отстояване на свободата на личността.
1.1. Развитие на концепцията за модернизация на страната и оптимизация на администрацията
Светът се намира с период на трансформация, като това налага спешно модернизиране на всички сфери на обществения живот и то по начин, който да подобри и да не бъде използвано за създаване на пречки през изпълнението на законоустановените функции на администрациите на държавните органи.
Модернизацията във всички сфери на обществения сектор трябва да стъпи на следните основни елементи: 1) човешки капитал, който да осигури модернизацията 2) процеси, които да гарантират успешната модернизация и 3) инструменти, чрез които модернизацията да бъде ефективна.
Модернизацията следва да се осъществи по следните направления:
1. Реформа в администрацията, която от една страна да позволи посрещане наармията, обновяване на процесите и методите на работата в службите за сигурност и МВР, с оглед на постигане на по-добри резултати задълженията за изпълнение на нови функции, а от друга страна да намали числеността на неефективните и излишните завена и да ограничи политическите назначения на служители с недостатъчна компетентност.
2. Електронно управление, което да включва оптимизация и дигитализация на процесите, удобство за гражданите и бизнеса и намаляване на общата административна тежест.
3. Въвеждане на нови технологии като изкуствения интелект, чрез които да бъдат преосмислени начините, по които работи администрацията, както и да се работи за отпадане на цели дейности, които да бъдат заменени от системи с изкуствен интелект или други механизми за автоматизация.
4. Модернизация в сектор „сигурност”, в т.ч. модернизация на армията, обновяване на процесите и методите на работата в службите за сигурност и МВР, с оглед на постигане на по-добри резултати
„Да, България” следва да изгради ясни програмни и стратегически документи, както и основи на проекти на нормативни актове, с които да приведе в действие описаното по-горе.
1.2. Устойчива дясна данъчна и осигурителна политика
„Да, България” следва да доразвие позиционирането си по въпросите с данъчната и осигурителната политика, в защита на тези, които създават стойност в икономиката. С оглед на повишаване на конкурентоспособността на българската икономика, бизнесът трябва да има предвидимост по отношение на данъчната политика. Задължителни елементи на тази политика са: запазването на плоския данък и предвидимостта на осигурителната тежест; реформи в пенсионното и здравното осигуряване, в т.ч. на държавните служители и на служители по специалните закони в сектор „сигурност” ; обвързване на максималния осигурителен доход с параметри на икономическата среда, киото едновременно го правят предвидим и не го превръщат в наказание за най-производителните индустрии, в съгласие с бизнеса; запазване на единната ставка по ДДС; прилагане на максимално олекотения режим за определяне на глобален корпоративен данък.
1.3. Финансова децентрализация
Финансовата децентрализация е дългогодишна политическа заявка на „Да, България”, която е нужно да премине на следващ етап - намиране на широк консенсус и поетапно реално реализиране на различни нейни елементи. Децентрализацията следва да включва следните направления:
1. Общините да получават част от данъците, дължими от физическите и юридическите лица, които живеят или упражняват дейност на тяхна територия.
2. Районните кметове и кметовете на кметства да получат повече финансова предвидимост и независимост на база на ясни, законоустановени правила.
3. Разширяване на практиките за приоритизиране на местни проекти на база на допитване до жителите на населеното място.
4. Развитие на центрове за споделени услуги между по-малките общини с оглед на постигане на ефективност при изпълнение на дейности, за които се изисква значителен административен капацитет.
1.4. Пълноценно включване в Европейската народна партия
На третата Национална конференция на „Да, България” беше взето решение за присъединяване към Европейската народна партия. До момента са извършени важни подготвителни действия по присъединяването на „Да, България”, които трябва да бъдат доведени до успешен завършек, а „Да, България” да бъде интегрирана в структурите на ЕНП. Включването в ЕНП, освен важни международни партньорства и обмен на опит по ключови политики, е важен инструмент за провеждане на политиките на „Да, България” на европейско ниво.
1.5. Отстояване на личната свобода
Във времена на засилено технологично развитие и на отстъпление от демократичните ценности по света, е необходим политически ангажимент за отстояване на личната свобода. В дигиталната сфера има редица рискове, които вече са факт в някои авторитарни държави. Изкуственият интелект и неговото приложение с сферата на сигурността поставят сериозни въпроси за защитата на личната свобода.
„Да, България” през годините има трайна позиция по отношение на защита на индивидуалните права, която трябва да бъде наградена в света на изкуствения интелект, дистанционната биометрична идентификация, опити за отслабване на криптирането на личната кореспонденция и др.
2. Развитие на експертната мрежа чрез тематичните работни групи
В „Да, България” има много експерти в различни сфери от обществения живот, чиято експертиза следва да бъде използвана много по-оперативно по отношение както на развитието на дългосрочни политики, така и в нормотворческата дейност на национално и местно ниво. Необходимо е да се въведат правила за развитие на тематичните работни групи, в т.ч.:
1. Задължителни срещи с ресорните народни представители за обсъждане на актуални и предстоящи законодателни инициативи както от страна на „Да, България”, така и от страна на други парламентарни групи и Министерския съвет;
2. Системно включване на експерти извън партията по конкретни теми с цел развитие на секторната експертиза и създаване на трайни взаимоотношение с експерти в съответните сфери;
3. Регулярно създаване на политическо съдържание от тематичните работни групи - парламентарни въпроси, изслушвания, законопроекти, кръгли маси, анализи, доклади и др.
4. Подготовка на подробни дългосрочни политически приоритети, които не се ограничават до кратки предизборни програми;
5. Създаване на институционално взаимодействие със съсловни организации;
6. Участие в обществени обсъждания и работни групи по текущи проекти на нормативни актове и стратегически документи.
Тематичните работни групи следа да могат да разчитат на дигитални инструменти за по-добра организация на тяхната работа; на шаблони за стандартни документи, описания на процеси, списък със секторни съсловни и браншови организации и др.
Необходимо е и развиване на управленския потенциал на кадрите на „Да, България”. Упражняването на изпълнителна власт, на централно или на местно ниво, изисква подготвени кадри, които да могат още от встъпване в длъжност да реализират ефективно политиките, за които сме получили доверие, въпреки очакваните опити за саботаж.
За целта трябва да бъде създадена ясна организация за развиване на управленския потенциал, в т.ч. предаване на опит от членове, които са заемали постове в централната и местната изпълнителна власт, провеждане на обучения за запознаване с особеностите на изпълнителната власт, подготовка на конкретни планове за действия по сектори и др.
Тематичните работни групи са важен инструмент за развиване на управленски капацитет, вкл. със съдействието на външни експерти.
3. Развитие на местни политики и местните организации
Местните организации имат две основни функции - формиране на местни политики и разширяване на представителството на местно ниво. Капацитетът на местните организации следва да бъде развит и в двете посоки, като по структуриран начин се насърчи формулирането и прилагането на местни политики и се работи за по-тясно взаимодействие между местните организации и националното ръководство, постигайки ефективно овластяване на местните организации, вкл. чрез повече видимост на техните политики и приоритети.
За целта следва да бъдат приложени най-малко следните мерки:
1. Отчитане на местните инициативи на централно ниво и пренасянето на добрите примери към останалите местни организации;
2. Активна политика по разширяване на съществуващите местни организации и създаване на нови в населени места, в които „Да, България” няма представители;
3. Координирано между местните организации разработване на местни политики, които да бъдат предлагани във всички общински съвети, в които „Да, България” има представители;
4. Повишаване на отразяването на местните инициативи в социалните мрежи и местните медии;
5. Подпомагане на председателите на местните организации със създаване на процес за достъп до актуални данни за членовете на местната организация и за членовете от съответния регион, при спазване на изискванията на приложимото законодателство за защита на личните данни;
6. Запазване на добрата практиката за участие на председатели на местни организации на заседание на Националния съвет с право на съвещателен глас;
7. Внедряване на информационна система за управление на местните дейности и местните политики, която да подпомогне координацията с местните организации.