“На това Народно събрание му липсваше решителност да стигне докрай. Имаше достатъчно време от два месеца да минат поне 2-3 закона. Законът за съдебната власт (ЗСВ) беше внесен в първия ден на НС, на 21 юли. Комисиите бяха създаден три седмици по-късно. Ако бяха създадени в първата седмица, част от законите щяха да са минали в пленарна зала”, коментира депутатът от “Демократична България” и член на правната комисия в НС Атанас Славов. Въпросът защо това не се случи той препрати към ръководството на Народното събрание.
“Онзи ден на заседанието на правната комисия, когато ние аргументираме необходимостта от закриването на спецсъда и спецпрокуратурата, виждаме главния прокурор да си чати с “Пи ар Севи Бойко” – това е скандално. В една демократична държава, където има отчетност на институциите, такъв главен прокурор трябва незабавно да си подаде оставката”, е мнението на Славов.
Той посочи, че съдебната реформа винаги е предизвиквала спорове и атаки, защото има хора с влияние върху съдебната власт, които не искат да бъдат извадени оттам.
“Субектие, които не искат съдебна реформа са два в този парламент, но много гласовити – ГЕРБ и ДПС. Те правят всичко възможно да блокират продължаването на процеса”, каза още депутатът.
Той даде пример с последните заседания на правната комисия в Народното събрание, на които чрез протакане бе забавено приемането на ЗСВ, предвиждащ закриването на специализираните съд и прокуратура.
“ИТН частично подкрепят някои от действията, в други моменти липсва решителност, както днес с извънредното заседание”, добави Славов. Той посочи искането за свикване на извънредно заседание на парламента днес, което не бе уважено от председателя на НС Ива Митева. На това заседание трябваше да бъде гледан на второ четене законопроектът, който предвижда Бюрото по защита да бъде върнато от главния прокурор на подчинение на Министерството на правосъдието. Славов посочи, че по конституция при събрани необходимите подписи председателят на НС е длъжен да насрочи заседанието, а вече на него да се разбира има ли доклад на правната комисия или не, каквото бе оправданието.
“Моята информация е, докладът на правната комисия е бил изготвен още в петък”, каза Атанас Славов.
Депутатът уточни, че за днес е насрочено заседание на правната комисия и изрази надежда на него да бъде разгледан на първо четене проектът на ЗСВ. Той бе категоричен, че за 10-те години на своето съществуване специализираните съд и прокуратура не постигнаха целите си. На упреците на главния прокурор отговори с няколко въпроса. “Къде беше българската прокуратура по казуса “Магнитски”? Защо с години не забелязваше фигурата на Делян Пеевски, постояннон му даваше индулгенции? Илко Желязков, Васил Божков, при който прокуратурата се задейства накрая… Какво се случва с делото КТБ седем години по-късно? На тези въпроси дължи отговор българската прокуратура”, заяви Славов.
Още новини
Продължават преговорите за правителство между "Демократична България" и "ГЕРБ - СДС"
Преговорните екипи на ГЕРБ – СДС и “Демократична България” постигнаха съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление, отразяващо резултатите от проведените до момента срещи по сектори и антикорупционните приоритети и мерките за реформа в правосъдната система.
Общо събрание на МО Берлин
Служебното правителство може веднага да подпише споразумението с Украйна - няма нужда от санкция на парламента
Надежда Йорданова: Призоваваме всички политически сили максимално бързо до края на седмицата да формираме постоянните комисии
Продължават преговорите за правителство между ГЕРБ-СДС и ДБ
Медиатека
Надежда Йорданова в "120 минути"
Божидар Божанов в "Говори сега"
Д-р Симидчиев в "Събуди се"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.