Прекратяването на концесията на “Лукойл” за пристанище “Росенец”, откъсването от зависимостта към “Газпром” и предоставянето на военно-техническата помощ за Украйна са част от цялостната политика за депутинизация на България. Това заяви в ефира на БНТ депутатът от “Продължаваме промяната – Демократична България” Антоанета Цонева. Тя припомни, че още през май 2022-а година ДБ е представила план за депутинизация в различни сфери и възспиране на руското хибридно проникване в страната.
“България се откъсва от тези зависимости и парламентарното мнозинство освобождава страната от путинистките зони на влияние”, подчерта народният представител. Цонева заяви още, че в дългосрочен план България цели да бъде надежден партньор в ЕС и НАТО и затова трябва да ограничи въздействието на компании като “Лукойл” върху решения, свързани с войната в Украйна. Тя уточни още, че връщането на пристанище “Росенец” под контрола на България е в духа на санкциите, наложени от ЕС над Русия.
“Вместо да прекрати концесията на “Лукойл”, съобразно решението на предишния парламент, служебното правителство на Румен Радев я удължи до 2046-а година”, припомни Цонева. Според нея от началото на пълномащабната инвазия на Кремъл в Украйна българският президент поддържа проруски позиции и следва формулата на унгарския си колега Виктор Орбан.
“Другите европейски лидери не твърдят, че подкрепяйки Украйна, страните им влизат във война с Русия. Посланията на Радев отличават България от позициите на почти всички европейски страни”, каза още Цонева. Тя предупреди, че фронталните вербални атаки срещу общите ценности на ЕС и НАТО разколебават и разделят българското общество.
Представителят на “Да, България” уточни, че ротацията на председателството на Народното събрание ще съвпадне с тази между премиера академик Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел. Цонева припомни, че необичайната управленска формула още в началото е приоритизирала именно търсенето на конституционно мнозинство за съдебна реформа и промени в основния закон. В рамките на деня ПП-ДБ ще представи своите предложения за изменения в Конституцията, а дали конституционното мнозинство ще излезе с общ законопроект, ще зависи от работата на Конституционната комисия в парламента.
На въпрос относно предстоящото подписване на конституционно споразумение между ПП-ДБ и ГЕРБ Цонева уточни, че документът няма да промени значително отношенията между двете формации, а ги укрепва в по-устойчива форма. “От ден първи казваме, че управлението има смисъл, ако може да формира парламентарни мнозинства зад политиките ни, а не да се взимат решения въз основа на плаващи мнозинства. Бихме искали този документ да бъде механизмът, който да гарантира реформисткия дневен ред на управлението”, заключи Цонева.
Още новини
Надежда Йорданова: Делян Пеевски олицетворява част от най-грандиозните и корпулентни корупционни скандали
Парламентът може да започне работа след избирането на председател, като отприщи бента на безобразията.
Докато ГЕРБ не спре да бъде гостоприемник на политическия паразит Пеевски, тази криза ще продължи
Да се обединим около друг председател на парламента, зад когото няма политическо мнозинство
Ако всички оттеглят кандидатите си и консенсусно целият парламент избере Силви Кирилов, това ще отпуши Народното събрание, иначе Борисов отказва да се разграничи от Пеевски
Общо събрание на МО Лозенец, 28.11.2024
Медиатека
Надежда Йорданова в "Неделя 150"
Мартин Димитров в "Офанзива"
Божидар Божанов в БНР
Позиции
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.