Всеки ден забавяне във формирането на парламентарните комисии бави законодателната дейност и един от най-важните закони, внесени в деловодството – измененията в Закона за съдебната власт, които прекратяват процедурата по избор на Борислав Сарафов за главен прокурор в следващите седем години. Това заяви съпредседателят на групата на ПП-ДБ Надежда Йорданова в кулоарите на Народното събрание.
“Призоваваме всички политически сили максимално бързо до края на седмицата да формираме постоянните комисии. Благодарим на председателя Наталия Киселова, която днес веднага след заседанието свиква председателски съвет, за да обсъдим как да се оформят ръководствата на комисиите и какъв да е броят на членовете им, за да можем да вървим напред”, подчерта бившият министър на правосъдието.
На въпрос относно разпределението на комисиите и техните председатели Йорданова отговори, че ПП-ДБ поддържа квотния принцип, тъй като все още няма формирано мнозинство в Народното събрание.
“Отиваме на председателския съвет с настояване Правна комисия, Антикорупционна комисия, Комисията по европейските въпроси и Комисията по правата на човека и вероизповеданията да бъдат с председатели от ПП-ДБ. Същевременно ще бъдем конструктивни в разговорите. Най-важното е комисиите да започнат работа още в петък”, допълни Йорданова.
По отношение на текущите преговори с ГЕРБ за сформиране на редовно проевропейско и антикорупционно правителство представителят на “Демократична България” заяви, че разговорите продължават, макар процесът да не е лесен заради натрупалото се напрежение в политическия пейзаж.
“Разговаряли сме по предложенията за изпълнение и допълнение на Закона за съдебната власт. Там съгласие все още не е постигнато, но нека напомним на обществото, че има няколко законопроекта за изменения в ЗСВ. Част от от тях постигат същата цел – прекратяване на процедурата за избор на Сарафов. Темата е във фокуса на обществения интерес и хората очакват резултати. Настояваме този законопроект да бъде приет максимално бързо, съобразно със сроковете”, подчерта Йорданова.
В отговор на въпрос относно Украйна стана ясно, че ПП-ДБ са изпратили нарочно писмо до служебния премиер Главчев. С него те настояват за подписване на десетгодишното споразумение с Украйна, защото то съответства на стратегическия интерес на България.
“Нашата подкрепа за подписване на споразумението е налице. Има много практика, според която Народното събрание не може да задължава Министерския съвет с решения за всичко. Въпросът е, че по процедура Министерският съвет не би трябвало да иска от Народното събрание каквото и да било, тъй като това е в неговите правомощия”, заключи Божидар Божанов.
Още новини
Преговорните екипи на ГЕРБ – СДС и “Демократична България” постигнаха съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление, отразяващо резултатите от проведените до момента срещи по сектори и антикорупционните приоритети и мерките за реформа в правосъдната система.
Общо събрание на МО Берлин
Служебното правителство може веднага да подпише споразумението с Украйна - няма нужда от санкция на парламента
Продължават преговорите за правителство между ГЕРБ-СДС и ДБ
Ще се отзовем на поканата от ГЕРБ и от утре влизаме в преговори сериозно, с грижа за България и много ясна цел.
Сарафов действа координирано с желанията на Пеевски. Започва трескаво внасяне искането на имунитети и арести. Това е разпищолена прокуратура, която иска да си защити „бащинията“.
Медиатека
Надежда Йорданова в "120 минути"
Божидар Божанов в "Говори сега"
Д-р Симидчиев в "Събуди се"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.