Гарантирането на независим съд е висша демократична ценност и основен фокус в измененията в Конституцията. Това заяви народният представител Надежда Йорданова от “Продължаваме Промяната – Демократична България” в ефира на Българската национална телевизия.
“Голямата цел на реформата в Конституцията е осигуряването на истински независим съд. За да има такъв според международните стандарти, то в кадровия орган, който назначава и освобождава съдии, мнозинството трябва да имат съдии, избрани от съдии”, заяви Йорданова.
Представителят на “Да, България” уточни, че според Конституцията 11 от членовете в кадровите органи на съдебната власт трябва да са избрани от парламента, а с намаляването на участието му във Висшия съдебен съвет, то трябва да се увеличи участието му в прокурорския съвет.
“Това е конституционната математика. Вие имате 11 човека и трябва да ги разпределите по някакъв начин. Трябва да решите къде да намалите влиянието на обществената квота и къде да го засилите. Защо е важно именно съдът да бъде независим – защото той решава със силата на присъда кой е престъпник и кой – не”, подчерта Йорданова. И допълни, че парламентът трябва ясно и прозрачно да избере партийно неутрални и независими хора в обществената квота на ВСС с много високи изисквания към тях.
Бившият правосъден министър заяви още, че реформата ще гарантира ефективността на прокуратурата в наказателното производство, а главният прокурор няма да е всевластен и разпореждащ се какво да правят останалите прокурори. Йорданова подчерта, че не може да има ефективна прокуратура, ако не се гарантира автономността и професионализма на всеки един прокурор.
“Трябва да признаем, че по отношение на престъпленията и съмненията за корупция по високите етажи прокуратурата все още дължи много на обществото и трябва да бъде по-ефективна и убедителна. Много внимателно и с нетърпение следя действията на европейската прокуратура по повод сигнала на кмета Терзиев за “ремонта на ремонта” на “Граф Игнатиев”. Това е много интересен случай, който може би ще ни даде възможност за съпоставка как се работи в едни условия и как в други”, каза Йорданова.
Депутатът подчерта още, че измененията в Конституцията ще гарантират непрекъсваемост на парламента и изрично ще заявят основната задача на служебните правителства – провеждането на честни и свободни избори.
“България е парламентарна република и не можем да си позволим ситуация с повече от два месеца без действащо Народно събрание. Да се твърди, че парламентът е опасен е меко казано странно, дори скандално”, смята Йорданова. На въпрос относно възможността българи с двойно гражданство да бъдат избирани в Народното събрание тя заяви, че пасивното избирателно право е практика в почти всички държави-членки на Съвета на Европа.
“Днес предстои гласуване в пленарна зала и ще видим какво ще се случи. Става въпрос за гарантиране на пасивно избирателно право на всеки български гражданин. Конституцията казва, че българските граждани имат еднакви права, където и да се намират”, заключи Йорданова.
Още новини
Надежда Йорданова: Делян Пеевски олицетворява част от най-грандиозните и корпулентни корупционни скандали
Парламентът може да започне работа след избирането на председател, като отприщи бента на безобразията.
Докато ГЕРБ не спре да бъде гостоприемник на политическия паразит Пеевски, тази криза ще продължи
Да се обединим около друг председател на парламента, зад когото няма политическо мнозинство
Ако всички оттеглят кандидатите си и консенсусно целият парламент избере Силви Кирилов, това ще отпуши Народното събрание, иначе Борисов отказва да се разграничи от Пеевски
Общо събрание на МО Лозенец, 28.11.2024
Медиатека
Д-р Симидчиев в "Говори сега, 23.11.2024г.
Божидар Божанов в "Панорама"
Надежда Йорданова в "Лице в лице"
Позиции
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.