Част от измененията в Конституцията я връщат към първоначалния ѝ замисъл от 1991-а година и с избора на обществена квота в съдебната власт ще се възпрепятства капсулирането ѝ. Това заяви народният представител Надежда Йорданова от “Продължаваме Промяната – Демократична България” в ефира на “Здравей, България”. Според нея избраната от парламента обществена квота в прокурорския съвет на ВСС ще означава повече обществен контрол.
“В Конституцията изрично записваме, че представителите на обществената квота трябва да бъдат независими и политически неутрални. Крайно време е българският парламент да поеме своята отговорност, да спрем да избираме на квотен принцип, а да избираме професионалисти. Когато избереш професионалист на високо ниво, доказал високи морални качества в своята практика, той действа независимо и това работи за обществения интерес”, подчерта Йорданова.
Бившият правосъден министър уточни, че ще бъдат създадени процедури, които да гарантират висока степен на прозрачност и достатъчно дълъг период на обсъждане на кандидатурите за обществената квота в прокурорската колегия на ВСС. Йорданова уточни, че ще е необходимо квалифицирано мнозинство от ⅔ за избор на съответните членове от обществената квота, което изисква отговорен подход от всички парламентарни групи.
“Във всеки един момент, в който имаме човешко решение или избор от страна на народните представители, абсолютно легитимен е въпросът дали става дума за политически зависим човек, или за човек с професионални качества. Това няма как априори да се издълбае с камък в Конституцията. Зависи от процедурите и решенията, които взимаме. Убедена съм, че когато новите процедури бъдат разписани в Закона за съдебна власт, ще има висок стандарт на прозрачност и обоснованост в избора и ще бъдат избрани професионалисти”, каза още Йорданова.
Представителят на “Да, България” очерта четирите основни очаквани постижения на измененията в Конституцията – осигуряване на истински независим съд, ефективна и отчетна прокуратура без всевластен главен прокурор, по-голям достъп до конституционно правосъдие за гражданите и гаранции, че България ще има действащ парламент дори и при предсрочни избори.
Депутатът сподели, че не очаква промените в основния закон да бъдат бламирани от подкрепилите ги на първо четене. На въпрос за предстоящата през март ротация на правителствени фигури и разнопосочни публични изказвания през почивните дни Йорданова отговори:
“Нашата парламентарна група има позиция, че ротационният премиер от март насетне ще бъде Мария Габриел. Всичко друго приемам като предколедни закачки. В следващите две седмици най-важните теми на дневен ред са приемането на държавния бюджет и измененията в Конституцията”.
Още новини
Надежда Йорданова: Делян Пеевски олицетворява част от най-грандиозните и корпулентни корупционни скандали
Парламентът може да започне работа след избирането на председател, като отприщи бента на безобразията.
Докато ГЕРБ не спре да бъде гостоприемник на политическия паразит Пеевски, тази криза ще продължи
Да се обединим около друг председател на парламента, зад когото няма политическо мнозинство
Ако всички оттеглят кандидатите си и консенсусно целият парламент избере Силви Кирилов, това ще отпуши Народното събрание, иначе Борисов отказва да се разграничи от Пеевски
Общо събрание на МО Лозенец, 28.11.2024
Медиатека
Д-р Симидчиев в "Говори сега, 23.11.2024г.
Божидар Божанов в "Панорама"
Надежда Йорданова в "Лице в лице"
Позиции
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.