„Не може когато Финландия обмисля присъединяване към НАТО, ние да се държим така, все едно можем да преминем към финландски неутралитет“, заяви по „Неделя 150“ на БНР съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов.
„Когато Русия се опитва да взриви международния ред, а ние с десетилетия не инвестирахме в своята отбрана, разчитайки, че правилата на този ред и НАТО ще ни пазят, сега не може да си позволим да се държим като неутрална държава. Това означава да се дискредитираме в очите на съюзниците си, да плащаме по-висока цена, когато купуваме оръжие, да не се споделя важна класифицирана информация с нас – да ни нямат доверие“, каза още Иванов.
Той призова партиите за политическа отговорност по такава важна тема от национален интерес. И че не може след като хората са били наплашени, че пращането на оръжие на Украйна е равносилно на участие във войната, сега някои политици да се крият зад общественото мнение с думите – ама хората са против. Не може България и Унгария да бъдат в отделна категория, това не е в наш интерес, каза Иванов. И призова парламентът да даде „широко формулиран мандат на правителството и то да намери най-правилния начин за тази стъпка“. Попитан от водещия, дали това означава и търсене на подкрепа от ГЕРБ, председателят на парламентарната група на ДБ отговори: „Длъжни сме да работим с опозицията, когато става дума за стратегически национални цели – не за да компенсираме липси в коалицията“. И подчерта, че по този въпрос не може да има тропания по масата или да се прави търговия – ние ще ви дадем това, вие ни дайте онова.
„Нека и по темата Македония, който също е стратегически въпрос за България, да не се занимаваме с партизанщина“, призова Христо Иванов. По думите му, българското вето за започването на преговори за членство в ЕС на РСМ обслужва интересите на определени сили в Скопие и в Москва страната да бъде държана извън ЕС и промиването на мозъци да продължи. А нашият интерес е да бъде преодоляно това вето при изпълняване на целите на българската политика, които то обслужва.
Съпредседателят на ДБ подчерта, че споразумение с РСМ може да има само след одобрение от парламента, но че българският национален интерес е тя да започне да се отдалечава от Москва и Белград. По думите му е безотговорно да няма разговори с македонската страна където и да е, както и ако някои среди у нас се опитват да шантажират, че се водят такива разговори, защото без тях не можем да провеждаме активна политика, включително например за да видим колко голямо е мнозинството в Скопие за промяна на конституцията. „Политиката към Северна Македония трябва да бъде изведена пред скоби и да търсим възможност за крачка напред в наш собствен интерес“, каза Христо Иванов.
Съпредседателят на „Демократична България“ коментира и сътресенията в управляващата коалиция. „Коалицията е на кръстопът – трябва или да потвърдим намерението си да има управление, което да изключва ГЕРБ и ДПС от ключовите управленски решения, което не означава да не се работи с тях по големи управленски приоритети, или да изпаднем в състояние на вътрешни свади“, каза той. Но изтъкна, че гласуването на промените в Закона за съдебната власт, с които бе закрито специализираното правосъдие, показва, че управлението може да бъде укрепено и да свърши още много полезни неща.
„Срам ме е, че занимаваме хората с боричкания. Трябва да продължим да прилагаме коалиционното споразумение, всичко останало са опити да се играе детински покер – с избухвания, заплахи, маскиране – това е абсолютно недостойна история“, каза Иванов.
Лидерът на „Демократична България“ подчерта, че формацията му се опитва да играе стабилизираща роля в коалицията и да не участва в нападките. Според него процедурата по избор на управител на БНБ е трябвало да доведе обединение на управляващите около една фигура, а не „да изгорим цялата държава заради един кандидат“. Той подчерта, че колегите му от парламентарната група имат чудесни професионални взаимоотношения с Любомир Каримански, който не бе избран от парламента за гуверньор на централната банка, но че тук не става дума за персонални пристрастия. И очевидно, че когато три от четирите партии в управляващата коалиция не те подкрепят, отговорното поведение е да се заложи на друга кандидатура.
Още новини
Преговорните екипи на ГЕРБ – СДС и “Демократична България” постигнаха съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление, отразяващо резултатите от проведените до момента срещи по сектори и антикорупционните приоритети и мерките за реформа в правосъдната система.
Общо събрание на МО Берлин
Служебното правителство може веднага да подпише споразумението с Украйна - няма нужда от санкция на парламента
Надежда Йорданова: Призоваваме всички политически сили максимално бързо до края на седмицата да формираме постоянните комисии
Продължават преговорите за правителство между ГЕРБ-СДС и ДБ
Ще се отзовем на поканата от ГЕРБ и от утре влизаме в преговори сериозно, с грижа за България и много ясна цел.
Медиатека
Надежда Йорданова в "120 минути"
Божидар Божанов в "Говори сега"
Д-р Симидчиев в "Събуди се"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.