В България имаме най-много прокурори на глава от населението в Европейския съюз, но защо няма ефективност? Защо всички европейски институции отправят критики към държавата? Общото впечатление е, че България получава подкрепа по отношение на заявените реформаторски усилия на правителството в частта на съдебната реформа, реформа на прокуратурата. Това заяви народният представител от Демократична България Атанас Славов в ефира на “Въпросите”.
По темата за съдебна реформа той подчерта, че материята е сложна и нещата трябва да се случват по институционален и конституционен ред. Славов допълни още, че с подновено доверие управляващите ще могат да стартират дълго отлаганата съдебна реформа.
“Каква ще е съдбата на господин Гешев зависи от българските институции, от ВСС и от това каква работа ще свършим в рамките на България, на нашите институции. Сигналите, които получаваме са в определена посока, но ние като общество и като институции трябва да свършим нашата част от работата, за да има реформа в прокуратурата”, каза още Славов като допълни, че е важно мнозинството, което в момента управлява да постигне резултати в рамките на 2022-ра година.
По отношение на оставката на Сотир Цацаров Славов напомни за скандалите, които са били останали без окончателно решение, когато Цацаров е бил главен прокурор. Според депутатът от “Демократична България” съдебната власт има нужда от възстановяване на доверието.
“Едно е ясно: нито един от големите скандали по времето на Цацаров – Цумгейт, изтеклите записи, КТБ, търговия на влияние, намеса в независимостта на съдебната власт не получи своето окончателно решение с изключение на това, че госпожа Янева все пак беше осъдена. Няма как да възстановим доверието в съдебната система, когато на ключови позиции са хора от калибъра на господин Гешев и господин Цацаров”, заяви Славов.
“Няма присъди и разследвания за корупцията по високите етажи на властта. Прокуратурата и КПКОНПИ не могат да се справят, нямат воля, нямат професионална експертиза вероятно, за да стигнат до дъното на корупционните зависимости. Така че антикорупционната комисия трябва да бъде преструктурирана, да бъдат засилени нейните правомощия и това предвжда законопроектът, който ще бъде внесен”, допълни той.
Още новини
Преговорните екипи на ГЕРБ – СДС и “Демократична България” постигнаха съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление, отразяващо резултатите от проведените до момента срещи по сектори и антикорупционните приоритети и мерките за реформа в правосъдната система.
Общо събрание на МО Берлин
Служебното правителство може веднага да подпише споразумението с Украйна - няма нужда от санкция на парламента
Надежда Йорданова: Призоваваме всички политически сили максимално бързо до края на седмицата да формираме постоянните комисии
Продължават преговорите за правителство между ГЕРБ-СДС и ДБ
Ще се отзовем на поканата от ГЕРБ и от утре влизаме в преговори сериозно, с грижа за България и много ясна цел.
Медиатека
Надежда Йорданова в "120 минути"
Божидар Божанов в "Говори сега"
Д-р Симидчиев в "Събуди се"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.