Епизод 39 – Димитър Калдамуков за правната страна на теча на данни от НАП
05 август 2019, понеделник Facebook Twitter Viber
Разговаряме с адв. Димитър Калдамуков, член на НС на „Да България!“, за правните последици от теча на данни от НАП. Ясно ли е вече кой носи отговорността за катастрофата? Какво се очаква от Прокуратурата и Комисията за защита на лични данни? Има ли проблем с националната сигурност и каква е ролята на ДАНС в случая?
Защо НАП държи данни от 10 години назад и кой трябва да бъде санкциониран? В какъв срок КЗЛД трябва да се произнесе?
Какво означава обвинението в „тероризъм“ на Кристиян Бойков? Как може да се докаже умисъл? Налице ли организирана престъпна група, каквато е тезата на прокуратурата? Какво може да предприеме всеки гражданин, който установи че данните са му изтекли?
С госта обсъждаме и на какви обезщетения можем да разчитаме, ако установим че сме пострадали от теча, както и как можем да докажем че сме пострадали.
Какво означава „колективен иск“ и в какъв случай може да се предприеме такова действие? Какво може да се очаква от подаването му?
Какво НАП обясниха за съществуването на файл „QNEQNEV“? Полезна ли е услугата на НАП да открием дали сме засегнати от теча? Какво НАП не са предприели все още и как да се справим с евентуалната „разсеяност“ на КЗЛД?
Законно ли е да разглеждаме и анализираме изтеклите данни? Кой има право да разглежда и анализира?
В допълнителния разговор обсъждаме с Димитър какво представляват доказателствата, които прокуратурата изпрати до медиите, заявлението на НАП че „само“ 189 души трябва да сменят личните си документи, и за заплахата, която представляват пръскачките за националната сигурност.
И накрая – защо и от кого „Да, България!“ беше замесена в цялата работа?