Стефан Тафров, втори в листата на Демократична България за предстоящите Евроизбори, участва в предизборен диспут, организиран от БНТ1.
В началото на разговора Стефан Тафров коментира: „Нашите кандидати всеки ден са на улицата из цялата страна и разговарят с хората, които открояват като основен проблем корупцията в страната и като част от него – разпределението на еврофондовете. Те не стигат до дребните и средни фирми, до неправителствените организации, до културните организации. Това е много сериозен проблем. Трябва да си близък до властта, за да имаш достъп до еврофондовете. Пътят към подобряването на усвояването на еврофондове е възстановяване върховенството на правото. Ние от Демократична България искаме европейската прокуратура, която в момента се създава, да помогне на България да преодолее тези проблеми. За това ние подкрепяме румънката Лаура Кьовеши за поста европейски прокурор. Еврофондовете все по-малко ще бъдат грантове – пари, които няма да се връщат – и все повече ще бъдат кредитни линии. Това, от една страна, ще намали корупцията, и от друга – няма да позволи цели пазарни сектори да бъдат изкривявани. За да има повишаване на доходите в България, наваксване на икономическото изоставане, причинено от комунизма, трябва да има работеща икономика. А такава не може да има само с еврофондове.“
В разговора Стефан Тафров акцентира върху това, че е наложително да бъде създаден единен енергиен пазар, който ще откъсне България от енергийната си зависимост от Русия. Бъдещето е в диверсификацията на българската енергетика. Той припомни, че евродепутатите от БСП, заедно с Ангел Джамбазки от патриотите, гласуваха против спирането на Северен поток 2. Това показва много странни съвпадения на интересите между тези две политически сили.
Относно контрола на изразходването на еврофондовете, г-н Тафров каза: „Ефектът от европейското финансиране трябва да се съди по резултатите, а не просто на хартия. Например – строят се спортни съоръжения в обезлюдени селища, в които почти няма население, да не говорим за младежи. А там където има нужда от спортни съоръжения – такива липсват. Много е важно Европейската комисия да смени начина, по който оценява резултатите от еврофинансирането. И аз като евродепутат ще работя за това.“
Стефан Тафров припомни на участниците в дебата, които своеобразно нападнаха българите в чужбина, че тези хора, не са напуснали страната ни само в търсене на по-високи заплати, а и защото средата в страната ни ги е принудила. Той отбеляза, че българите в чужбина са най-големият инвеститор в България. Колкото повече успеем да подобрим условията за живот в България, толкова повече те ще се връщат. Ние трябва да намерим начини да се възползваме от българската диаспора. Един такъв начин е да им позволим да участват в политическия процес в България. Това лесно може да стане ако могат електронно да гласуват. Връщането на тези хора в родината им става със стимули.
Още новини
Преговорните екипи на ГЕРБ – СДС и “Демократична България” постигнаха съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление, отразяващо резултатите от проведените до момента срещи по сектори и антикорупционните приоритети и мерките за реформа в правосъдната система.
Общо събрание на МО Берлин
Служебното правителство може веднага да подпише споразумението с Украйна - няма нужда от санкция на парламента
Надежда Йорданова: Призоваваме всички политически сили максимално бързо до края на седмицата да формираме постоянните комисии
Продължават преговорите за правителство между ГЕРБ-СДС и ДБ
Ще се отзовем на поканата от ГЕРБ и от утре влизаме в преговори сериозно, с грижа за България и много ясна цел.
Медиатека
Надежда Йорданова в "120 минути"
Божидар Божанов в "Говори сега"
Д-р Симидчиев в "Събуди се"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.