Въпросите, които най-често ни задавате…
… за Демократична България
Няма как да имаме силна икономика в мафиотизирана, корумпирана, несигурна среда, в която задкулисието използва прокуратурата като бухалка срещу всеки “неудобен” бизнес. За да имаме добра среда за бизнес и за живот, трябва първо да си осигурим независима съдебна система и демократично отчетна прокуратура, която не може да бъде подчинена на външни интереси. Конституционните промени, за които настояваме, ще постигнат точно това. Защото точно прогнилата и оплетена в зависимости прокуратура превръща държавата ни в място, където чуждестранните инвеститори не искат да дойдат, а българският бизнес е под постоянни заплахи. Искаме да изчистим прокуратурата, за да започне тя най-накрая да работи за гражданите, а не за задкулисните си господари, които и да са те в дадения момент.
Борим се за три много ясни неща: свобода, законност, модернизация. Пътят към тях е ясен: 1) избори, на които хората да дадат много ясен мандат за конституционна реформа на своите представители; 2) реформа след сформиране на конституционно мнозинство в новия парламент; 3) ударна модернизация на страната във всички сектори, като започнем с електронно управление.
Кризата, предизвикана от коронавируса, пренареди начина на функциониране на икономиките. Заражда се нов икономически и световен ред, в който печеливши ще бъдат онези държави, които са в състояние в пълна степен да се възползват от достиженията на дигитализацията и технологичната революция. Ако искаме България да бъде сред тях, е необходима спешна модернизация.
Модернизацията, от която всъщност зависи благосъстоянието ни обаче не може да бъде постигната без първите две. Много актуалният пример - без реформа на прокуратурата, няма как да си гарантираме, че парите от европейската икономическа помощ, които ще бъдат отпуснати за справяне с кризата, предизвикана от коронавируса, няма да отидат отново в джобовете на един определен кръг - приятелския кръг на Пеевски.
Само Демократична България има капацитета да реши двата най-големи проблема на страната: да възстанови върховенството на правото и да модернизира България. Това са двата проблема, по които говорим и работим, откакто съществуваме в този формат, а и отпреди това.
Помолен да коментира опасенията, че предстои ново дясноцентристко управление, в което Демократична България ще заеме мястото на патриотите и идеите за реформи ще останат на заден план, Христо Иванов припомни поведението си като министър и допълни:
“Демократична България затова съществува и затова не съществува Реформаторският блок. Именно заради този родилен грях на РБ. Желязна е моята воля да не повторим този проблем на РБ, защото иначе всичко губи смисъл. Горчивият урок от РБ е основна отправна точка за това как сме изградили Демократична България за това как ще се държи тя в едно управление.”
… за ДБ и другите формации
Основните разделителни линии са две: не бихме застанали до някой, който не смее да каже името на Гешев и да посочи проблемите в прокуратурата и най-вече - не бихме застанали до някой, който не е готов да покаже по убедителен начин, с действия, решимостта си да наложи дълбока конституционна реформа. Ние предлагаме такава реформа.
Това е въпрос, на който няма как да отговорим, докато не видим от другите партии не просто програми и заявки на думи, но и реални действия, с които те да се определят по отношение на модела “Пеевски” и производните му Гешев и Борисов.
Досега не сме чули никоя друга политическа формация освен нас да говори поименно за този модел, а това е ключово, защото корупцията в България не е някаква удобна за развяване абстракция - тя си има конкретни имена, конкретни далавери, превзела е конкретни институции.
Едва когато останалите формации на българския политически терен започнат да говорят на този език и да доказват думите си с действия, ние ще можем да разсъждаваме върху това дали имаме партньори.
Ето само някои от нещата, които постигнахме като извънпарламентарна опозиция:
Върнахме достойнството на парче българска земя, като поставихме националния ни флаг, където му беше мястото и възстановихме свободния достъп до незаконно завзетия плаж на Росенец.
С акциите си принудихме общинския съвет на Бургас да отмени собственото си решение, с което беше подарил на Ахмед Доган общинския път до плажа.
Станахме причина за свалянето на охраната на Пеевски и Доган, неправомерно осигурявана от НСО.
Принудихме властите не само да забележат незаконните сгради, част от летните сараи на Доган, но и да предприемат действия срещу тях.
Разобличихме измамата с ТЕЦ-а на Доган и студения резерв и станахме причина да бъдат спрени милионите, изтичащи от държавата в тази посока.
Предизвикахме оставките на четирима министри.
Върнахме чистия въздух за хората в село Труд.
Запалихме искрата на най-големите масови протести за последните години, които, заедно с акциите, разговорите ни с европейски медии и сигналите ни до европейските институции, накараха Европа най-накрая да забележи случващото се у нас.
Предизвикахме безпрецедентен дебат в Европейския парламент, в резултат на който евродепутатите излязоха с остра резолюция, осъждаща състоянието на прокуратурата и върховенството на закона в България.
Главният прокурор и управляващите ни сочат като техните основни опоненти.
Нашият отдавнашен дневен ред - този на върховенството на закона и модернизацията - беше възприет като водещ за обществото ни днес.
Принудихме Томислав Дончев да извади на показ Плана за възстановяване и устойчивост на България и да започне да прави дискусии, за да защити представеното в него.
През цялото време, още от преди създаването си, това, което защитаваме, е необходимостта България да бъде правова държава, в която никой не е над закона и в която законът не може да бъде използван като бухалка. Не защитаваме личности. Защитаваме принципи. Защитаваме институции. Личностите заемат, временно, една или друга длъжност. Институциите остават.
Наистина ли мислите, че бившият охранител на Тодор Живков ще опази България от комунистите? Знаете ли къде е човекът, с чийто глас беше спряна лустрацията в България? Името му е Георги Марков и днес той е депутат от ГЕРБ.
Комунистите никога не са си тръгвали. Единственото, което ние правим, е да посочим ясно механизмите на превзетата от задкулисието държава и да предложим реална алтернатива, а не просто поредното чучело на същите кукловоди.
Както преди, така и днес, бихме обединили силите си само с формация, която:
- Категорично, нееднократно и поименно е заявила позицията си срещу модела “Пеевски” и
- е доказала с действията си, че е готова да разруши този модел и да проведе дълбока конституционна реформа и драстична реформа на прокуратурата, поставяща главния прокурор под демократична отчетност.
… за Росенец
Акциите са просто един от начините да достигнем до повече хора, за да им кажем: “Държавата ни е завладяна, време е да си я вземем обратно - включете се!”. Разбира се, акциите са подкрепени от ясни правни усилия - сезираме компетентните органи с доказателства и искания при всяка възможност. И не, за никоя от темите, които виждате в акциите, не сме се сетили сега. Ако разгледате секцията с новини на dabulgaria.bg и demokrati.bg, ще видите, че по всички тези теми говорим и действаме неотстъпно, откакто съществуваме като формация.
Ето как отговаря самият той в разговор с Полина Паунова:
“Като министър съм забелязал много неща и сред тях едно основно нещо: простата формула – ако искаме не просто да изчистим един казус, а да имаме институции, които чистят всякакви казуси, трябва да се справим с проблема с прокуратурата. Целият ми ресурс беше насочен към това, за което отговаря министърът на правосъдието – реформата на прокуратурата и на ВСС, така че правосъдието да може да се занимава с Росенец или останалите такива случаи, а не да се занимавам с неща, които са в портфолиото на други министри.”
… за протестите
Не. Масовосттта на протеста показва, че властта е засегнала същностно важни и основни за една държава понятия. Събират се много и различни хора от различни формации, защото искат да защитят нещо, важно за всички: никой в България да не бъде над закона.
Основните разлики са три.
Първата разлика са младите хора днес. За тези седем години едно ново поколение порасна и поиска да си вземе обратно държавата, бъдещето и достойнството.
Втората разлика е, че за изминалите години паднаха и последните възможни илюзии, че досегашните участници в управлението биха могли да направят друго за страната ни, освен да я ограбят, унизят и с действията и бездействията си да я оставят в най-бедния ъгъл на ЕС.
Третата разлика е, че, за разлика от лятото на 2013 г., тогава все още ни нямаше - нито “Да, България!”, нито “Демократична България” бяха сформирани. Днес сме тук и темите, които изведоха хората на улицата са точно тези, за които говорим, откакто съществуваме. Много пъти през тези няколко години чувахме “Стига с тази правосъдна реформа!”, но днес все повече хора съвсем ясно виждат, че без такава реформа, страната ни ще остане в ръцете на все същия кръг от корупционни зависимости.
Има. Изходът е да премахнем механизмите, които позволяват България да бъде управлявана от задкулисие. Защото проблемът е системен.
Не можем да си позволим да повторим 2013 г., когато Орешарски беше сменен, но остана Пеевски, остана задкулисието, смениха се само марионетките на сцената.
Борисов трябва да подаде оставка. Гешев трябва да подаде оставка. Но това няма да е достатъчно, защото не е проблемът само в Борисов и Гешев, проблемът е в “машината за Гешевци”, която бързо ще го замени със следващата фигура, поставена над закона и способна да упражнява натиск върху премиер, парламент и цяла държава. Това се решава само с промени в конституцията и в законите, които могат да бъдат направени от обикновено Народно събрание, но не и от сегашното такова, чиито членове са вече потънали в зависимости и неспособни да доведат промяна.
Защото то би дало време на задкулисните играчи само да се окопаят още по-сериозно в управлението.
… за “Да, България!” и Христо Иванов
Зад “Да, България!” стоят само и единствено нейните членове и нейните дарители. Сред тях няма олигарси, имената им се виждат в ежегодния отчет, който сме задължени да подаваме към Сметна палата. Последния ни отчет ще намерите ТУК.
От 2017 г. Христо Иванов работи като председател на “Да, България!” и получава възнаграждение за работата си от бюджета на партията, която се издържа изцяло от членски внос и дарения.
Не, Христо Иванов няма никаква връзка с Маджо и опитите от страна на премиера да му бъдат “пришити” такива връзки са меко казано нелепи. Особено излизащи от устата на човек като Борисов, за когото има свидетелства, че е бил в антуража на СИК, Маджо и компания, както и документални доказателства от търговския регистър, доказващи съдружията му с Пашата и хора от ТИМ.