Министърът на правосъдието Атанас Славов обяви, че ще постави на обсъждане във Висшия съдебен съвет (ВСС) казуса с отношенията и зависимостите в съдебната власт около ресторанта “Осемте джуджета”. Това ще стане в рамките на обсъждане за натиска и зависимостите в съдебната система.
Още по време на 14-часовото обсъждане на искането за предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев в четвъртък Славов заяви, че информацията за оказван натиск върху членове на ВСС заслужава да бъде обсъдена на следващо заседание. Днес пред БНТ той потвърди тази своя позиция.
“Твърденията за оказван натиск наистина звучат стряскащо. Не е нещо, което не сме чували и нещо, което не знаем, но когато идват от членове на ВСС, които са упражнили своето право по закон да внесат искане, очевидно става въпрос за много сериозен проблем в системата”, заяви той в предаването “Още от деня”.
“Поех ангажимент този проблем да бъде поставен и обсъден. Ако някой от членовете не внесе подобно искане като точка или предложение за заседание, аз ще го направя. Този въпрос трябва да бъде обсъден заедно със заплашителното писмо, което е било връчено на главния прокурор на летището във ВИП зоната”, допълни той.
В тази връзка той ще внесе за обсъждане и въпроса с данните, които са излизали за дейността и отношенията на магистрати в ресторант “Осемте джуджета”.
“Предстои да обсъдим с колегите как да действаме, но когато се обсъжда натиска в съдебната система, това е естественият момент да се постави въпроса за тези зависимости, които години наред са били култивирани от някакви мрежи на влияние в и около съдебната власт”, допълни правосъдният министър.
Атанас Славов обяви, че на първото си заседание като председателстващ ВСС се е стремил да покаже, че процесът за предсрочното освобождаване на Иван Гешев отговаря на изискванията на справедливия процес – а неутралност, за обективност, за събиране на доказателства, за това да може защитата да изложи своята теза. Той гарантира, че това ще е така до края на процедурата, която ще продължи в понеделник сутринта с ново заседание във ВСС.
“Аз казах, че министърът на правосъдието не бърза заникъде. За министерството е важно тази процедура да не оставя никакви съмнения в честността, справедливостта и ненарушаването на процесуални права, като правото на защита е първо по важност. Настоявах да могат да се направят всички доказателствени искания и те да бъдат допуснати с решение на членовете на ВСС”, коментира още министър Славов пред националната телевизия.
Атанас Славов коментира и днешното желание на главния прокурор да говори пред народните представители на закрито заседание.
“Главният прокурор няколко пъти е идвал в парламента, задавали са му се въпроси, обикновено е отговарял, че няма разрешение да коментира конкретни казуси по конкретни дела. Сега виждаме едно желание да влезе в конкретика, да изкара производства, които дълго време са били държани висящи, да бъдат представени пред депутатите, вероятно това е идеята, и то за корупция по висшите етажи на властта. Интересно е кое е онова, което е обърнало тактиката на главния прокурор, че изведнъж иска да споделя с парламента и да търси обратна връзка”, каза Славов.
Във връзка с другата актуална тема – промените в конституцията за правомощията и статута на главния прокурор, правосъдният министър обяви, че вижда два подхода. Единият е премахване на фигурата на главния прокурор от конституцията. Другият е фигурата му да остане под някаква форма, но да бъде изпълнена с ново съдържание, което да отговаря на стандартите за отчетност и отговорност.
“Струва ми се приложим по-умереният подход, но ако се намери мнозинство и воля за по-радикалния подход, бих го подкрепил, защото в много държави няма такава фигура като главен прокурор. В това отношение България е уникална в своя постсъветски модел на конструкция на прокуратурата”, коментира той.
Още новини
Надежда Йорданова: Делян Пеевски олицетворява част от най-грандиозните и корпулентни корупционни скандали
Парламентът може да започне работа след избирането на председател, като отприщи бента на безобразията.
Докато ГЕРБ не спре да бъде гостоприемник на политическия паразит Пеевски, тази криза ще продължи
Да се обединим около друг председател на парламента, зад когото няма политическо мнозинство
Ако всички оттеглят кандидатите си и консенсусно целият парламент избере Силви Кирилов, това ще отпуши Народното събрание, иначе Борисов отказва да се разграничи от Пеевски
Общо събрание на МО Лозенец, 28.11.2024
Медиатека
Надежда Йорданова в "Неделя 150"
Мартин Димитров в "Офанзива"
Божидар Божанов в БНР
Позиции
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.